Dünya Ekonomik Forumu: Blockchain, Yolsuzluğun Ortadan Kaldırılmasını Sağlayabilir

wef

5 Temmuz 2021’de yayınlanan bir yayında, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), blockchain teknolojisinin hükümet sistemlerinde yolsuzluğun azaltılmasına nasıl yardımcı olabileceğini ayrıntılı olarak açıkladı.

WEF, bir blog yazısında, sektörün rüşvete karşı oldukça savunmasız olduğunu belirterek, blockchain’in tedarik gibi alanlarda yolsuzluğu çözebileceğine inanıyor. Rapor, sektördeki yolsuzluğun potansiyel olarak finansal kazançlardan kaynaklandığını belirtiyor.

WEF’in gönderisi, şeffaflığın sağlanması ve ihalelerin haksız yere verilmesini önlemek için sürecin yönetebilen bir blockchain teknolojisinden söz ediyor:

“Örneğin, değerlendirme kriterleri geriye dönük olarak değiştirilebilir veya şirket teklifleri değiştirilebilir. Blockchain, herhangi bir değişikliğin halka açık olduğunu, orijinal bilgilerin saklandığını ve değişikliği kimin yaptığına dair bir kayıt oluşturulacağını garanti ediyor”

WEF, blockchain teknolojisinin müdahale etmeye kapalı olduğunu ve bu nedenle oldukça önemli olabileceğini savunuyor.

Kayıtlarda Blockchain

WEF, blockchain teknolojisinin verimsizliği ortadan kaldırma adına, tapu kayıtlarında da kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Kurum, arazi tapu sistemlerinin yolsuzluk için önemli bir bölge olduğunu belirtiyor.

Kurum, yasal istikrar konusundaki tarihsel sorunlar nedeniyle blockchain teknolojisinden yararlanabilecek bölgeler geliştiriyor. Sistem halihazırda, 2018 itibariyle ülkenin blockchain tabanlı sistem aracılığıyla 1,5 milyondan fazla arazi tapusu kaydettirdiği Gürcistan’da geçerli durumda.

Buna ek olarak Afrika’da, tapu sicillerinin sayısallaştırılması sorunlarını ele almak ve blockchain teknolojisini test etmek için bir kentsel tapu projesi yürütülmektedir. Proje, arazi sorunlarının çözümünde mahkemelerin yükünü ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

WEF’e göre, blok zincirini geniş bir ölçekte uygulamak, kurumların büyüklüğü için yeterli eğitim ve gerekli araçlara ihtiyaç duyuyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
360.269,64 TL 0,22%
ethereumETH/TRY
24.666,61 TL 0,10%
tetherUSDT/TRY
18,50 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
18,52 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.280,06 TL 0,55%
xrpXRP/TRY
8,85 TL 1,16%
binance-usdBUSD/TRY
18,52 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
8,08 TL 0,18%
solanaSOL/TRY
613,17 TL 2,07%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,82%
Bağlantıyı kopyala