Dünya Ekonomik Forumu: Blockchain, Yolsuzluğun Ortadan Kaldırılmasını Sağlayabilir

Abone Ol:google-news
0
06/07/2021

5 Temmuz 2021’de yayınlanan bir yayında, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), blockchain teknolojisinin hükümet sistemlerinde yolsuzluğun azaltılmasına nasıl yardımcı olabileceğini ayrıntılı olarak açıkladı.

WEF, bir blog yazısında, sektörün rüşvete karşı oldukça savunmasız olduğunu belirterek, blockchain’in tedarik gibi alanlarda yolsuzluğu çözebileceğine inanıyor. Rapor, sektördeki yolsuzluğun potansiyel olarak finansal kazançlardan kaynaklandığını belirtiyor.

WEF’in gönderisi, şeffaflığın sağlanması ve ihalelerin haksız yere verilmesini önlemek için sürecin yönetebilen bir blockchain teknolojisinden söz ediyor:

“Örneğin, değerlendirme kriterleri geriye dönük olarak değiştirilebilir veya şirket teklifleri değiştirilebilir. Blockchain, herhangi bir değişikliğin halka açık olduğunu, orijinal bilgilerin saklandığını ve değişikliği kimin yaptığına dair bir kayıt oluşturulacağını garanti ediyor”

WEF, blockchain teknolojisinin müdahale etmeye kapalı olduğunu ve bu nedenle oldukça önemli olabileceğini savunuyor.

Kayıtlarda Blockchain

WEF, blockchain teknolojisinin verimsizliği ortadan kaldırma adına, tapu kayıtlarında da kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Kurum, arazi tapu sistemlerinin yolsuzluk için önemli bir bölge olduğunu belirtiyor.

Kurum, yasal istikrar konusundaki tarihsel sorunlar nedeniyle blockchain teknolojisinden yararlanabilecek bölgeler geliştiriyor. Sistem halihazırda, 2018 itibariyle ülkenin blockchain tabanlı sistem aracılığıyla 1,5 milyondan fazla arazi tapusu kaydettirdiği Gürcistan’da geçerli durumda.

Buna ek olarak Afrika’da, tapu sicillerinin sayısallaştırılması sorunlarını ele almak ve blockchain teknolojisini test etmek için bir kentsel tapu projesi yürütülmektedir. Proje, arazi sorunlarının çözümünde mahkemelerin yükünü ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

WEF’e göre, blok zincirini geniş bir ölçekte uygulamak, kurumların büyüklüğü için yeterli eğitim ve gerekli araçlara ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: FinBold

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.031 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Cem Yavuz

1992 yılında İzmir'de doğan Cem, Tarih üzerine eğitimini tamamladıktan sonra, kripto para sektörüne adım attı. 2017'den bu yana kripto para sektörü ile yakından ilgilenen Cem, Kriptomeda yayınlarından BTCHaber'de editör olarak görev yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 296.004,51 TL 0,13%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.249,68 TL 4,33%
tether
Tether (USDT) 8,69 TL 0,66%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.782,66 TL 5,81%
cardano
Cardano (ADA) 12,25 TL 0,53%
xrp
XRP (XRP) 5,78 TL 0,10%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 1,13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,69 TL 0,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 139,33 TL 4,32%
uniswap
Uniswap (UNI) 200,23 TL 15,62%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap