bitcoinBTC/TRY
1.269.103,07 TL 1,52%
ethereumETH/TRY
68.239,46 TL 0,19%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.969,19 TL 3,09%
xrpXRP/TRY
19,72 TL 5,67%
solanaSOL/TRY
2.196,17 TL 5,28%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,08%
staked-etherSTETH/TRY
68.225,28 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
18,06 TL 25,40%
dogecoinDOGE/TRY
2,96 TL 5,04%

Paylaş

Dünya Alarmda! ChatGPT Kapatılacak Mı? ChatGPT Kapatılacak Mı?

Elif Tümen’in sunumuyla bu hafta yapay zekanın ve ChatGPT’nin geleceğini inceleyeceğiz. ChatGPT üzerinden iş yapıp para kazananlar dikkat! Tesla CEO’su Elon Musk, tarihçi Harari, Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ile bir dizi yapay zeka CEO’su ve araştırmacının aralarında bulunduğu 1000’i aşkın kişi bir açık mektup yazarak hükümetleri uyardı ve yapay zeka robotlarının geliştirilmesine 6 ay için ara verilmesini talep etti.

ChatGPT Kapatılacak Mı?

Son dönemin en popüler konusu şüphesiz yapay zeka. Fakat her popüler unsur gibi önce olumlu tarafları konuşulan yapay zekanın tartışma faslına geçildi. Tesla CEO’su Elon Musk, tarihçi Harari, Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ile bir dizi yapay zeka CEO’su ve araştırmacının aralarında bulunduğu 1000’i aşkın kişi bir açık mektup yazarak hükümetleri uyardı ve yapay zeka robotlarının geliştirilmesine 6 ay için ara verilmesini talep etti. Bnuun üzerine güvenlik tehdidi ve gizlilik ihlallerini göz önünde bulunduran ülkeler harekete geçti. Avrupa’dan Amerika’ya, Asya kıtasına kadar tüm dünya alarmda.

İtalya, ABD’li startup OpenAI’nin popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi Batı’da yasaklayan ilk ülke oldu. Karara OpenAI’de kullanıcıların diğer kullanıcıların chatbot ile yaptığı konuşmaların başlıklarını görüntülemesine izin veren bir veri ihlaline atıfta bulunuldu.

Bu hamle Avrupa’da bir domino taşı etkisi yarattı. Almanya Federal Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri yaptığı açıklamada, Almanya’nın veri güvenliği endişeleri nedeniyle Chat-GPT’yi engelleyerek İtalya’nın izinden gidebileceğini söyledi. Konu hakkında İtalya’dan daha fazla bilgi talep eden Almanya’da henüz Chat-GPT’nin bloke edilmesi ile alakalı bir gelişme yok.

Sadece İtalya ve Almanya değil, Fransa, İspanya ve İrlanda’nın arka arkaya açıklamalar yapması sonrası Avrupa Birliği organizasyonu da gelişmelere kayıtsız kalamadı. Teknoloji düzenlemesi söz konusu olduğunda genellikle ön planda olan AB, yapay zeka konusunda çığır açan bir mevzuat önerdi. Avrupa AI Yasası olarak bilinen kanunlar, yapay zekanın kritik altyapı, eğitim, kolluk kuvvetleri ve yargı sisteminde kullanımını büyük ölçüde kısıtlamayı getiriyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala