Dövize Endeksli Türk lirası Mevduatları için Detaylar Belli Oldu

dovize endeksli turk lirasi mevduatlari icin detaylar belli oldu

Dün düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerinin haberini verdi. Bu haberin ardından döviz kuru, hızlı bir şekilde düşüşe geçti. 21 Aralık 2021 gününe piyasaların nasıl başladığına buradan bakabilirsiniz. Bugün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni düzenlemelerin detaylarının 14:00’da açıklanacağını duyurdu.

Nebati, Twitter hesabı üzerinden şu duyuruyu yaptı:

“Dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarını saat 14:00’te açıklayacağız. Bankalarımız da gün içerisinde işlemlere başlayacaktır”

Dövize Endeksli Türk lirası Mevduatları Detayları

Dövize endeksli Türk lirası mevduatları için yeni düzenlemelerin ilk duyurusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, dolardaki artışın TL mevduatlarına yansıtılacağı belirtti. Bu ekonomi paketi kapsamında, kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki farkı vatandaş alacak.

Kur farkı hesaplamaları için TCMB, her gün saat 11:00’da USD döviz alış kuru yayınlayacak. Hesaplar; 3, 6, 9, 12 aylık vadelerle açılabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

dovize endeksli turk lirasi mevduatlari icin detaylar belli oldu 2
Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 473.275,13 TL 10,03%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.582,87 TL 15,56%
tether
Tether (USDT) 13,51 TL 0,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.846,03 TL 16,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,46 TL 0,58%
cardano
Cardano (ADA) 13,79 TL 16,16%
solana
Solana (SOL) 1.307,59 TL 20,66%
xrp
XRP (XRP) 7,88 TL 15,59%
terra-luna
Terra (LUNA) 796,07 TL 22,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,16 TL 18,50%
Bağlantıyı kopyala