Dijital Yuan için Cüzdan Açan Kişi Sayısı 140 Milyon

dijital yuan icin cuzdan acan kisi sayisi 140 milyon 2

Çin Merkez Bankası adına açıklama yapan üst düzey bir yetkili, dijital yuan için cüzdan açan Çinli kullanıcılar hakkında bilgi verdi. Bilgiye göre, ekim ayı itibariyle, 140 milyon kişi dijital yuan için cüzdan açmış durumda.

Söz konusu cüzdanlar, toplam 62 milyar yuan yani 9.7 milyar dolar tutarındaki işlemler için kullanılıyor.

140 Milyon Kişi, Dijital Yuan için Cüzdan Açtı

Yapılan açıklamaya göre, Çin’de, 140 milyon insan, ekim ayı itibariyle, dijital yuan için cüzdan açtı. Diğer yandan, Çin Halk Bankası‘nın dijital para birimi enstitüsü genel müdürü Mu Changchun, e-CNY olarak da bilinen dijital yuan için resmi bir lansman tarihi olmadığını belirtti.

Birçok ülkenin merkez bankası, finansal sistemleri modernize etmek için kolları sıvadı. Bitcoin gibi kripto varlık birimlerinden rekabeti önlemek, yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) odaklanıyor.

Çin’in çalışmaları ise diğer ülkelere göre oldukça önce. Ülke, geçen yıldan beri farklı ödeme senaryoları için çeşitli çalışmalar ve pilot programlar yürütüyor.

dijital yuan icin cuzdan acan kisi sayisi 140 milyon

Mu, şimdiye kadar 1.55 milyon işletmenin; kamu hizmetleri, yemek hizmetleri, ulaşım, perakende ve devlet hizmetleri dahil olmak üzere eCNY cüzdanlarını kullanarak ödeme kabul edebileceğini söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala