Dijital Türk Lirası Nasıl Olacak? | Dijital TL Ne Zaman Geliyor?

Melis Hazal Karagöz ile Kripto Bültende bu hafta; Dijital TL yolda! Türkiye’nin dijital para için attığı adımları sizler için derledik. Dijital TL’nin tedavülü için 2022 yılı belirlendi. Dijital Türk Lirası Ağı 2022 yılında tesis edilerek kapalı devre pilot uygulama testleri yapılacak.

Dijital TL Ne Zaman Geliyor?

Artık hepimizin bildiği gibi başta 1 Bitcoin’in değeri 0.003 dolardı. Bitcoin ilk kez bir borsada listelendiğinde 1 dolar tam olarak bin 309 virgül 03 BTC’ye denk geliyordu. ilk BTC transferi, bu değerlemeden dokuz buçuk ay önce gerçekleşti. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından yapılan transferden söz ediyoruz.

Malum, para, yani üzerinde değeri yazılı kağıt veya metalden ödeme aracı, onu basma hakkını elinde bulunduran yalnız merkez bankaları. Peki bu düzende paranın sesine kulak vermek gerekse? Birkaç yıl önce nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kaleminden çıkmıştı bu:

“Yirmi iki ayar Osmanlı sultani altınıyım. üzerimde Cihanpenah padişahımız hazretleri’nin şanlı tuğrası. vaktimin çoğunu akıllı bir paranın yapması gerektiği gibi İstanbul’da keseden keseye, kuşaktan cebe dolaşarak geçirdiğimi iftiharla söyleyeyim. Korkulu rüyam, bir testinin içine konup bir bahçede bir taşın altında yıllarca gömülü kalmak, hiç başıma gelmedi değil, ama nedense kısa sürüyordu bu sıkıcı dönemler.” benim adım kırmızı adlı kitabında, böyle diyor paranın ağzından Orhan Pamuk.

Bitcoin de yıllar içinde “akıllı bir paranın yapması gerektiği gibi” sayısız üretken beyni harekete geçirdi. Paranın mabedi merkez bankası anlayışına meydan okudu. Finansal bir terim olan “akıllı para”, kripto teknolojisi ile daha anlaşılır oldu. Merkez bankaları da kendi damgalarının yer aldığı madeni paralar ve banknotların yanında Blockchain’i de ödev defterine yazdı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.366,84 TL 5,73%
ethereumETH/TRY
16.973,27 TL 8,10%
tetherUSDT/TRY
16,71 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
16,71 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
3.544,08 TL 3,34%
binance-usdBUSD/TRY
16,71 TL 0,24%
xrpXRP/TRY
5,45 TL 1,14%
cardanoADA/TRY
7,42 TL 4,73%
solanaSOL/TRY
528,43 TL 7,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,08 TL 7,23%
Bağlantıyı kopyala