Dijital Türk lirası, 2022’de Uygulamaya Konulacak

dijital turk lirasi 2022de uygulamaya konulacak

Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Programa göre, Blockchain tabanlı dijital Türk lirası, 2022 yılında uygulamaya konuşacak.

Dijital Türk lirası için 2022 Yılı İşaret Edildi

Raporda yer alan bir diğer önemli nokta ise ileri aşama pilot testlerinin yapılacağı oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın ortak çalışmasıyla çıkan dijital Türk lirası projesi için ileri aşama pilot testlerinde birinci faz pilot bulgularından faydalanılacak.

dijital turk lirasi 2022de uygulamaya konulacak 2

Raporun 86. sayfasında yer alan bilgiye göre, mevcut ve ileri teknolojilerin Merkez Bankası Dijital Türk Lirası gereksinimlerine, uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları sürecek. Programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturarak araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak. Dijital Türk lirası sistemin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına da başlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da mart ayında bir ekonomi reform takvimi açıklamıştı. Bu takvimde, dijital Türk lirasının hukuki altyapısının oluşturulması için 31 Aralık 2021 işaret edilmişti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise eylül ayında pilot uygulamaya başlanacağını söylemişti.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 658.698,77 TL 1,18%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.883,97 TL 0,21%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.154,89 TL 2,56%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 1,34%
solana
Solana (SOL) 2.356,44 TL 3,35%
cardano
Cardano (ADA) 18,74 TL 1,91%
xrp
XRP (XRP) 11,45 TL 1,45%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 1,37%
polkadot
Polkadot (DOT) 423,03 TL 0,74%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 4,03%
Bağlantıyı kopyala