Dfinity, Bitcoin Ağı ile Entegrasyon Üzerinde Çalışıyor

dfinity bitcoin agi ile entegrasyon uzerinde calisiyor

Bitcoin her ne kadar kripto para ve Blockchain teknolojisinin en büyük öncüsü olsa da bazı konularda geri kaldığını kabul etmek gerekiyor. Bu eksikliklerden birisi de Bitcoin akıllı sözleşme entegrasyon işlemleri. İşte bu noktada Dfinity devreye giriyor. Dfinity, kısa bir süre önce Bitcoin Blockchain ağı üzerinden akıllı sözleşmelere olanak tanıyan bir entegrasyon üzerine çalıştığını duyurdu.

Paylaşılan görüntüde test sürümü üzerinden gerçekleştirilen uygulamada ECDSA‘nın (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) başarıyla uygulanarak bir mesajın ağa kaydedildiğini görüyoruz.

Dfinity ile Bitcoin Ağında Akıllı Sözleşme Devri

Internet Computer (Dfinity), akıllı sözleşme gerçekleştirip, verilerini ölçeklendiren ve bunları web hızında çalıştıran Blockchain ağıdır. Dfinity Foundation tarafından 10 Mayıs 2021’de piyasaya sürülen proje, Web 3.0 konusunda en dikkat çeken projeler arasında yer alıyor.

dfinity bitcoin agi ile entegrasyon uzerinde calisiyor2

Son olarak projenin üzerinde çalıştığı eşik ECDSA olarak adlandırılan entegrasyonun ilk aşaması, bir ICP akıllı sözleşmesinin bir ECDSA genel anahtarına ihtiyaç durması ve işlemleri güvenli bir şekilde imzalayıp Bitcoin ağına göndermesi üzerinden ilerliyor.

Paylaşımda sonraki iki aşama, sırasıyla BTC-ICP test ağının ve ana ağın başlatılması olarak belirlenmiş durumda.

Kasım 2021’de etkinleştirilen Bitcoin‘in taproot yükseltmesi, daha fazla işlem gizliliği ve verimliliği sağlamayı hedeflerken, aynı zamanda aracıları işlemlerden çıkarmak için kullanılabilecek akıllı sözleşmeler potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçladı. Görüşüne göre bu amaç meyve veremeye başlamışa benziyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 498.031,68 TL 3,69%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.227,42 TL 5,04%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,19%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.151,94 TL 6,25%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,07%
cardano
Cardano (ADA) 14,17 TL 0,49%
solana
Solana (SOL) 1.292,90 TL 9,45%
xrp
XRP (XRP) 8,21 TL 3,24%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,00 TL 0,79%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,42 TL 7,58%
Bağlantıyı kopyala