Depremin Mali Etkilerini Azaltmaya Yönelik 10 Öneri

depremin mali etkilerini azaltmaya yonelik 10 oneri

İş dünyası, depremin bölgedeki ticari ve mali hayata yönelik yarattığı tahribatın ardından harekete geçti. TÜRKONFED, depremin maliyetinin 84 milyar doları aşabileceği tahmininde bulundu. TÜRMOB da depremlerin mali tahribatını azaltmaya yönelik 10 öneriyi açıkladı.

TÜRMOB’dan Depremin Mali Etkilerine Yönelik Öneriler

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, hayata yeniden başlamak zorunda kalanlar için ‘cansuyu kredisi‘ çağrısı yaptı. TÜRMOB, kredinin 3 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl faizsiz olmasını önerdi. Deprem kaynaklı kaybolan defter ve belgelerin yenilenme sürecinin kolaylaştırılması için vurgu yapıldı. Kartaloğlu, konuya ilişkin hazırladıkları önerileri ilgili kamu kurumlarına ilettiğini ifade etti.

depremin mali etkilerini azaltmaya yonelik 10 oneri2

Deprem bölgesindeki mükellefler için “YMM Tasdik Raporu” tanzim zorunluluğunun kaldırılmasını ya da raporların teslim sürelerinin uzatılmasını da isteyen Kartaloğlu, diğer önerilerini ise şöyle sıraladı:

  • Deprem felaketi nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağış ve yardımların tamamı vergiye tabi kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmeli.
  • Deprem nedeniyle zayi olan belge ve kanuni defterlerin elektronik nüshaları ilgili kamu idaresi olan Gelir İdaresi Başkanlığından yazılı talep halinde birer örnekleri alınabilmeli.
  • Belgelerin zayi olduğu durumlarda, Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sisteminde yer alan veriler, kayıtlar belge yerine geçmeli.
  • Deprem bölgesindeki mükellefler için e-imza ve mali mühürler ilgili kuruluşlar tarafından ücretsiz olarak oluşturulup verilmeli.
  • Depremden etkilenen illerdeki mükelleflerin yatırım teşvik belgesi kapatma işlemlerinin sürelerinin uzatılması ve bu kapsamda, ilgililerce teşvik edilmesi gereken bilgi ve belgelerin ibrazında gereken kolaylıklar sağlanmalı.
  • 10 il dışındaki diğer yakın illerde de artçı depremlerin etkileri devam etmekte, bu iller için de beyan ve bildirim süreleri makul bir süre için uzatılmalı.
  • Depremde zayi olan bina, demirbaş ve malların bedellerinin takdirinde takdir komisyonları yerine kolaylaştırılmış yeni metodlar hayata geçirilmeli.
  • Deprem bölgesindeki mükellefler için uygun koşullu “cansuyu kredileri” bir an önce hayata geçirilmeli.
  • Deprem bölgesinin yeniden inşasına yönelik yapılacak yapıların oluşturulmasında arsa temini ve konut veya iş yeri teslimlerine önemli vergisel kolaylıklar sağlanmalı.
Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.478,64 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
33.638,67 TL 0,14%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,53%
bnbBNB/TRY
6.228,32 TL 0,39%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,36%
xrpXRP/TRY
8,55 TL 3,52%
cardanoADA/TRY
6,75 TL 2,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,47%
staked-etherSTETH/TRY
33.520,27 TL 0,04%
matic-networkMATIC/TRY
20,82 TL 0,93%
Bağlantıyı kopyala