Denizaşırı Kripto Hesabı Olan Güney Koreliler Rapor Verecek

denizasiri kripto hesabi olan guney koreliler rapor verecek

Kripto varlıklarla ilgili sıkı kurallar uygulayan ülkelerden biri de Güney Kore. Yeni bir kural da denizaşırı platformlarda kripto hesabı olan Güney Koreliler için geldi. Güney Kore’de farklı ülkelerdeki borsalarda hesabı bulunan kullanıcılar 2023 yılıyla birlikte vergi makamlarına rapor vermeye başlayacak.

Denizaşırı Kripto Hesabı Olan Koreliler Bildirim Yapacak

Güney Kore’de, denizaşırı kripto borsası hesaplarında 500 milyon Kore wonu ya da yaklaşık 418 bin dolar değerinde kripto varlığı olan yatırımcılar, 2023 yılından itibaren bölgesel vergi makamlarına rapor verecek.

denizasiri kripto hesabi olan guney koreliler rapor verecek 2

Bu arada Güney Kore’de dijital varlıklardan elde edilen gelirden, 2023 yılı itibariyle yüzde 20 oranında vergi alınması planlanıyor. Denizaşırı kripto hesabı olanlar için raporlama süreci de bu dönemden sonra başlayacak gibi görünüyor.

Ülkedeki 20’li ve 30’lu yaşlardaki Güney Koreliler, kripto vergi yasasının geri alınması için ses çıkarmaya başlamıştı. Bunun sonrasında hem iktidar hem de muhalefet partileri, vergi uygulamasının ertelenmesi yönünde hem fikir oldu. İlk olarak Mart 2022 için planlaran vergi uygulaması bu sebeple 2023 yılına ertelendi.

Uzak Doğu ülkelerinde kripto piyasasına karşı sıkı uygulamalar devam ediyor. Hatırlarsanız Çin de ülkedeki tüm kripto faaliyetlerini yasa dışı ilan etmişti.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.030,32 TL 2,89%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.000,25 TL 5,53%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,62%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.906,33 TL 5,04%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,22%
cardano
Cardano (ADA) 14,78 TL 2,59%
solana
Solana (SOL) 1.315,58 TL 12,07%
xrp
XRP (XRP) 8,18 TL 4,97%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,10 TL 3,12%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,09 TL 4,91%
Bağlantıyı kopyala