Deneyimsiz Bir Yatırımcı Mısınız?

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de, FOMO ve FUD kavramlarını ve bu kavramların ne olduğu anlatıldı.

FOMO ve FUD Nedir?

Bir fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelen ve ‘Fear of Missing Out’un’ kısaltması olan FOMO, kripto sektörü içinde oldukça kullanılan bir terim. Deneyimli ya da deneyimsiz her yatırımcı FOMO etkisi altında kalabilir. Yatırımcı alım yapacağı kripto paranın düşmesini beklerken, yükseldiğini görünce paniğe kapılıp alım yapabilir ve sonrasında değeri düştüğünde aceleci davrandığı için pişman olabilir.

FOMO algısı ile yapılan işlemler yüksek risk taşımaktadır. Ani verilen yatırım kararlarının arkasında genellikle duygusal hareketin izleri görülür.

Genel olarak Fomo duygusunun esiri olan yatırımcıların, kazanma oranları düşüktür. FOMO’ya kapılmamak için araştırma çok iyi yapılmalı ve projelerin inceliklerini, detaylarını öğrenmek oldukça önemlidir.

Şimdi kripto para ve finans ekosisteminde sıklıkla kullanılan diğer bir terim FUD’u inceleyelim. 

FUD’un açılımı, Fear, Uncertainity, Doubt. Yani Türkçe anlamlarıyla korku, belirsizlik ve şüphe demektir. Genellikle fiyatları kötü yönde etkileyebilecek, asılsız veya gereğinden fazla abartılmış haberler ve gelişmeleri ifade eden FUD, varlık ticaretini manipüle etmek için kullanılır. Bir veri olmadan endişe uyandıran söylemler, FUD olarak tanımlanabilir. FUD ile kafaları karıştırmak, güvensizlik ortamı oluşturarak satışları artırmak ve kripto paranın değerinin düşmesini sağlamak amaçlanır. 

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
372.441,31 TL 0,11%
ethereumETH/TRY
24.818,77 TL 1,33%
tetherUSDT/TRY
18,51 TL 0,57%
bnbBNB/TRY
5.442,57 TL 0,77%
usd-coinUSDC/TRY
18,46 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
9,11 TL 2,48%
binance-usdBUSD/TRY
18,55 TL 0,24%
cardanoADA/TRY
7,95 TL 1,21%
solanaSOL/TRY
626,52 TL 1,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,28%
Bağlantıyı kopyala