DeFi’de Kilitli Toplam Değer, 2021’de Yüzde 1.200 Arttı

defide kilitli toplam deger 2021de yuzde 1 200 artti

Yılın sonuna doğru, 2021 yılına dair istatistikler gelmeye devam ediyor. Bir yeni istatistikte tüm merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarında kilitli toplam değer (TVL) tarafından geldi. Verilere göre, DeFi‘de kilitli toplam değer, 2021 yılı boyunca bir önceki yıla göre yüzde 1.200 oranında önemli bir artış yaşadı.

DeFi’de Kilitli Toplam Değeri 2021

Defi Lama’nın verilerine göre, DeFi’de kilitli toplam değer yaklaşık 18 milyar dolardan 247 milyar dolara çıktı. Bu da yüzde 1.222’lik bir artış anlamına geliyor. 1 Aralık’ta ise 260.12 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşıldı.

defide kilitli toplam deger 2021de yuzde 1 200 artti 2

DeFi alanında hakimiyeti hissedilen ağ Ethereum ve Ethereum, 154 milyar dolar ile DeFi’deki toplam değerin yüzde 62’sini oluşturuyor.

Bu arada şunu belirtelim, kilitli toplam değer yani TVL, DeFi‘nin genel büyüme oranını önemli ölçüde gösteren bir veri. TVL, kullanıcıların toplu olarak DeFi projelerine kilitlendiği fonların değerini yansıtır.

Kripto para sektöründe sık sık düzeltmelere şahit oluyoruz. Periyodik olarak yapılan bu fiyat düzeltmelerine rağmen, DeFi alanının 2021 yılında önemli ölçüde büyümesi de yine kripto para sektörü ile ilişkili.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 489.771,47 TL 0,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.360,90 TL 0,71%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.071,74 TL 1,94%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,25%
cardano
Cardano (ADA) 13,77 TL 4,59%
solana
Solana (SOL) 1.243,17 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 0,81%
terra-luna
Terra (LUNA) 831,90 TL 7,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,34 TL 2,46%
Bağlantıyı kopyala