DeFi Toplulukları, Tasfiyeler Arttıkça Önlemleri Artırıyor

defi topluluklari tasfiyeler arttikca onlemleri artiriyor

Kripto para piyasasında son zamanlarda yaşanan düşüşlerle birlikte, DeFi toplulukları da daha önce benzeri görülmemiş önlemler alarak kendilerini tasfiyelerden korumaya çalışıyor.

DeFi Toplulukları Önlemleri Artırıyor

Solana blokzincirindeki borç verme uygulaması Solend‘in token sahipleri, büyük bir tasfiye tehdidiyle karşı karşıya kalan bir kullanıcının hesabını geçici olarak devralmak için oylama yaptı. Bu, DeFi için bir ilk. Bir önceki gün ise MakerDAO, tokenin DeFi kripto kredi platformu Aave’ye yatırılmasını ve basılmasını askıya aldı.

DeFi platformları, kullanıcıların, bankalar gibi aracılar olmadan ticaret yapabilecekleri, birbirinden borç alabilecekleri ve birbirine borç verebilecekleri platformlar olarak öne çıkıyor. Burada platformlar birbirine bağlı olma eğiliminde olduğu içn sıkıntılar yaşayabiliyor. Ayrıca birindeki sorunlar kademeli olarak diğerlerini de etkileyebiliyor.

defi topluluklari tasfiyeler arttikca onlemleri artiriyor 2

Kullanıcılar çoğunlukla bir uygulamada kripto para borç almak için teminat olarak bir belirteç koyar. Başka bir uygulamada daha yüksek getiri elde etmek için de para oraya yatırılır.

Son zamanlarda kripto para piyasasında fiyatlar düşünce, bu teminat üzerindeki marj baskısı artabilir. Burada daha fazla teminat ekleyen kullanıcılar, yazılım tarafından tetiklenen ve bu amaç için tasarlanmış borçlar tarafından yürütülen bir süreçte tasfiye edilebilir. Bir kullanıcı için tasfiye hazır olduğunda, üçüncü taraf programcıları ve trader’lar tarafından çalıştırılan bu botlar, pozisyonları tasfiye etmek için harekete geçer ve bonus kazanabilir. Birçok bot, bir pozisyonu tasfiye etmek için rekabet eder. Bunun sonucunda da blokzincirindeki işlemler tıkanabilir. Burada kripto para birimindeki tasfiye fiyatları daha fazla baskılar ve başka bir tasfiyenin de kapısını açar. İşte tüm bunların yaşanmasını engellemek isteyen DeFi toplulukları devreye giriyor ve aksiyon alıyor.

Konuya ilişkin konuşan Pantera Capital’in ortağı Paul Veradittakit, “Birçok DeFi protokolü, bu değişken dönemde karşı taraf maruziyetini azaltıyor” dedi.

DeFi topluluklar, uygulamalarının kötü borçtan zarar görmemesi için bir araya geliyor.

Solend örneğine tekrar bakacak olursak, uygulama kullanıcıya ulaştıktan sonra sahipleri ezici bir çoğunlukla büyük bir kullanıcının hesabını geçici olarak devralma teklifi lehinde oy kullandı ve bu da büyük bir tasfiye tehdidini yaklaştırdı. Tasfiyeyi tetiklemek için bir dizi bot rekabet etmeye başlarsa, teklif, “Bu, Solana ağını zorlayarak kaosa neden olabilir” dedi. Bloomberg‘e göre, Solend ekibi, hesabı devralarak, bir DeFi borsası yerine belirli bir alıcıyla tezgah üstü satış yoluyla, tasfiye edilen tokenlerin fiyatının daha az etkileneceği şekilde pozisyonu tasfiye etmeye çalışabilir. 

MakerDAO’da ise Aave’nin likit olmayan hale gelen stETH adlı sorunlu bir Ether türevine maruz kalması nedeniyle, tokenin Aave’nin kripto kredi platformuna yatırılması ve basılması askıya alındı. Askıya alma, trader’ların stETH’ye karşı DAI ödünç almasını engeller. 

DeFi Llama’nın verilerine göre, DeFi’de kilitli toplam değer, 5 Mayıs’ta 205,7 milyar dolardan 70,6 milyar dolara geriledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
331.697,12 TL 1,27%
ethereumETH/TRY
18.775,79 TL 3,25%
tetherUSDT/TRY
16,76 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
16,76 TL 0,26%
bnbBNB/TRY
3.812,05 TL 3,49%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,28%
xrpXRP/TRY
5,43 TL 0,60%
cardanoADA/TRY
7,70 TL 0,12%
solanaSOL/TRY
585,31 TL 3,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,16%
Bağlantıyı kopyala