DeFi Token İncelemeleri – 2

Abone Ol:google-news
0
21/09/2020

CoinMarketCap verilerine göre en iyi 10 DeFi Token’ı ve ilişkili oldukları projeleri incelemeye bu hafta kaldığımız yerden devam ediyorum.

defi token 1

4. AAVE

Yakın zamanda V2 ile protokol üzerinden bir takım güncelemeler yaptığını duyuran Aave Protokolü, 2017 yılında kurulan ETHLend projesinin yenilenmiş versiyonudur. ETHLend borç alanlarla borç verenler arasında doğrudan ilişki kurulmasını sağlayan merkeziyetsiz P2P bir strateji iken, Aave ise “pool-based” yani havuz mantığında oluşturulmuş bir stratejiye dayandırılmıştır. Mevduat sahipleri kripto paralarını yaratılan havuzlara akıllı kontratlar aracılığı ile yatırarak sisteme likidite sağlarlar. Eş zamanlı olarak havuza konulan fon, teminat koymak şartıyla borç olarak alınabilir. Kredi alan veya veren kişiler tek tek eşleşmek zorunda değildir. Havuz borç verenlerin fonları ve borç alanların teminatları ile beslenir. Bu şekilde, “non-custodial” yani varlıklarınızın kontrolünü üçüncü partiye bırakmak zorunda kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilir, anlık krediler yaratabilirsiniz.

Sistemdeki faiz oranları ise borç verenler ve borç alanlar için algoritmik olarak hesaplanır. Bir çok DeFi uygulamasında faiz oranları oldukça değişkendir. Aave protokülünün fark yarattığı özelliklerden birisi, değişkenliği göz ardı edilebilecek kadar az ve öngörülebilir faiz oranları seçeneğini bizlere sunmasıdır(Stable APR).

Aavenin sunduğu diğer bir fark ise teminatsız borçlanmayı sağlayan ve çoğunlukla arbitraj fırsatlarını değerlendirmek için kullanılan “Flash Loan”’lardır. Aynı ETH bloğu içerisinde tamamlası gereken işlem için ana paraya ihtiyaç olmadan arbitraj gerçekleştirilebilir.

2017 boğasının ardından CoinMarketCap verilerilerine göre piyasa değeri rekor üzerine rekor kırarak dikkatleri en çok üzerine çeken projelerden birisi oldu Aave. Birleşik Krallık Finans Düzenleyisi (FCA) tarafından Elektronik Para lisansı almasıyla birlikte geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde elektronik para çıkarma ve ödeme hizmetleri sunmaya da hak kazandı. Bu gelişmeyle birlikte  değerine değer katarken bir taraftan da tüm sektör oyuncularına yeni bir kapı açmış oldu.

defi token 2

LEND-AAVE Token:

Prokoldeki hakların kontrolü “LEND” adı verilen ERC20 standardındaki token ile sağlanmaktaydı fakat son güncellemeye göre 1 AAVE Token, 100 LEND Token’a karşılık gelecek şekilde takas edilerek, bundan böyle yönetim tokenı olaran AAVE kullanılacağı belirtildi.

Aave protokolü içinde yönetim ise iki şekilde gerçekleşiyor:

1.Protokol Yönetimi: Protokol yönetimi ve akıllı sözleşme güncellemelerinin kararı oylanıyor.

2.Havuzların Yönetimi: Her havuzun kendi dengesi, protokol yönetimi şemsiyesi altında olmak kaydıyla farklılık gösteriyor. Kontrata kilitli fonunuzun kanıtı niteliğindeki “aToken” sahiplerinin, havuz likiditesi oranına göre ağırlıklandırılarak havuzun kararlarıyla ilgili oy kullanabilmesi sağlanıyor.

V2 ile Aave hacklere karşı fonları korumayı hedefleyen bir sigorta mekanizması da getirmiş. Mekanizmaya göre AAVE tokenları stake ederek ek kazançlar elde etmek mümkün. Fakat bunun karşılığında stake edilen fonun, protokol herhangi bir problemle karşılaştığında oluşacak zararı karşılamak için kullanılacağını kabul etmek gerekiyor.

5. MakerDAO

DeFi’nin ilklerinden ve önemli  kahramanlarından biri olan Maker Protokolü,  merkeziyetsiz bir stabil kripto para olan DAI’yi oluşturmayı sağlayan akıllı sözleşme platformu; Multi-Collateral DAI (MCD) olarak da isimlendirilmekte.

Platformun DAI ve MKR olmak üzere iki adet token’ı bulunuyor. Kripto para dünyasında stabil koinler ilk olarak üçüncü partilerin güvencesiyle ortaya çıkmıştı. Üçüncü parti her bir stabil koin karşılığına eşit geleceğini öne sürdüğü değerin (altın, Dolar, TL vb.) tutulmasından sorumlu idi. Fakat temelde savunulan merkeziyetsizlik kavramının ruhuna aykırı olan bu durum, merkeziyetsiz şekilde oluşturulabilen stabil kripto para DAI’nin ortaya çıkmasına sebep oldu.  DAI, üçüncü partilere güvenmeyi gerektirmeksizin akıllı sözleşmeler yoluyla,  1 DAI karşılığı 1 Dolar olmak üzere tasarlandı. MKR ise platformun yönetim Token’ı. MKR’nin diğer önemli bir görevi ise, DAI’nin fiat karşılığı değerinde beklenmedik büyük dalgalanmalar görüldüğünde dengeyi sağlamaya yardımcı olabilmek.

DeFi akımı açısından bir dönüm noktası niteliği taşıyan Maker, Maker topluluğu tarafından merkeziyetsizlik ilkesini desteklemek adına kurulmuş iki adet vakıfa da sahiptir (Maker Vakfı, DAI Vakfı).

Ethereum ağındaki en büyük dapplerden biri olan MakerDAO’nun Oasis App’i üzerinden 3 sekilde işlem yapabilmek mümkün.

Trade seçeneği ile marketplace üzerinden Token’larınızı belli işlem çiftleri dahilinde takas edebilir; Borrow seçeneği ile protokolün izin verdiği kripto varlıklarınızı teminat olarak akıllı sözleşmelere kilitleyerek DAI elde edebilir(Sistem ilk kurulduğunda yalnızca ETH destekliyorken 2019 yılındaki güncelleme ile başka teminatlar da eklenmiş durumda) ve Save seçeneği ile DAI’niz üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz.

DAI: Bir ETH Token’i olan DAI, ABD Dolarına “soft” sabitlenmiş, merkezi olmayan, teminat destekli bir kripto para birimi. Buradaki “soft” sabitlemeden kasıt fiat değerinin ufak da olsa dalgalanabileceğine bir uyarı niteliğinde.

defi token 3

DAI elde edebilmek için elde etmek istediğiniz tutara karşılık gelen kripto varlığınızı %150 oranında teminat olarak akıllı sözleşmeye yatırmanız gerekiyor. Örneğin 100 Dolar değerinde DAI oluşturmak istediğinizi var sayalım. Öyleyse 150 Dolar tutarında ETH(veya teminat olarak geçerli başka bi kripto paranın 150 Dolar karşılığındaki ederini) akıllı sözleşmeye yatırmalısınız. Fakat bu durum şöyle bir risk taşıyor: eğer ETH fiyatındaki dalgalanma %150 oranındaki teminatı bile karşılamazsa ve elde edilen DAI’ye karşılık gelecek bir teminat akıllı sözleşmede bulunamazsa fon otomatik olarak likidite edilerek paranız yanabilir.

MKR Token: Yine bir Ethereum Token’ı olan MKR, Maker sisteminde işlem ücretlerini ödemek, yönetimle ilgili konularda oy kullanmak ve komisyonlardan pay elde etmek için kullanılmakta.

defi token 4

DAI yukarıda belirttiğim üzere değeri 1 Dolar’a “soft” şekilde sabitlenmiş bir kripto para. Fakat sisteme yapılan ataklar yoluyla fiyatta beklenmedik etkiler olduğunda dengeleyebilmek üzere MKR Token’lar devreye giriyor. MKR Token’ları açık artırma ile satılıyor ve oluşan zararlar telafi ediliyor. Bu işlem sırası da yine MKR Token sahiplerinin oylama ile karar almasıyla gerçekleşiyor.

Not: Yukarıda anlattıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 944 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit, lisans ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi, Su Bilimleri Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesi sırasında Kanada'da Vancouver Island University’de döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir tarım ile alakalı bir süre eğitim alan Başak; Kanada’dan döndükten sonra akademik çalışmalar yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev aldı. Aynı dönem Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı- Gençlik oluşumunun Türkiye temsilciliğini yaptı. Ardından yine üniversite bünyesinde Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülecek olan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi'nin koordinatörlüğünü yürüten Başak, bu dönemde bilişim teknolojileri ile yakından ilgilenme fırsatı yakaladı. Bu süreçte blockchain teknoloji ile de tanışan Başak; Bilgi ve İletişim Teknolojisi profesyonellerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda yeterince hassas olmadığını düşünüyordu ve blockchainin devrimsel yıkıcı gücünü bu durumu değiştirebilecek bir fırsat olarak gördü. Kendisi birkaç blockchain girişiminde yer almış ve şimdilerde Merkeziyetsiz Finans ile ilgilenmektedir. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Temmuz 2018 yılında kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını desteklemek amacı ile kurulan Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularındandır.

https://www.btchaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 503.276,89 TL 1,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 19.907,83 TL 0,12%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.196,22 TL 5,52%
xrp
XRP (XRP) 13,70 TL 2,45%
tether
Tether (USDT) 8,09 TL 0,02%
cardano
Cardano (ADA) 11,52 TL 0,83%
polkadot
Polkadot (DOT) 342,13 TL 1,50%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,95 TL 71,01%
uniswap
Uniswap (UNI) 298,42 TL 2,37%
litecoin
Litecoin (LTC) 2.318,44 TL 4,24%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap