DeFi Token İncelemeleri – 1

DeFi Token Incelemeleri – 1 1

“Bir şeyleri kaçırıyor muyum acaba?” sorusunun kafamızda sürekli kırmızı ışık yakmasına sebep olan DeFi akımı çok büyük bir ihtimalle bu parabolik yükselişe uzunca süre daha devam edecek.

DeFi geliştiricileri ve pazarlama dahileri, açık kaynak kodlu olarak geliştirilen ürünlerin üzerine bir şeyler ekleyerek veya hiç üzerine koymaya gerek duymadan aynı ürünü farklı pazarlama stratejileriyle klonlayıp piyasaya sürerek, her geçen gün bizleri yeni bir DeFi projesiyle tanıştırıyorlar. İşin içinde olanların bile son gelişmeleri yakalamakta güçlük çektiği bu çılgın akımın, Coin Market Cap üzerindeki piyasa değerlerine göre (yazının yazıldığı tarih baz alınarak) ilk sıradaki 10 token’ını bu seride özet ve hap bilgilerle sizlere aktarmaya çalışacağım.

defi 1 1

1.Chainlink

Akıllı sözleşmelerin blokzincir dışındaki dünya ile arasındaki veri girişi ve çıkışının uçtan uca güvenliğini sağlayan altyapı sunuyor chainlink bizlere. Blokzincir kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacak en kritik girişimlerden biri olabilir. Kritik bir probleme çözüm sunması nedeniyle de hızla piyasa değerini katlamayı başardı.

defi 2

Projenin arkasındaki isim Sergey Nazaro. Sergey SmartContract.com’u 2014 yılında kurmuştu. Newyork Üniversitesi Felsefe ve Yönetim mezunu bir teknoloji girişimcisi olan Sergey’in Airbnb, Pinterest, Discord gibi girişimleri desteklemiş olan yatırım şirketi FirstMark Capital’de yaklaşık 1 yıllık tecrübesi bulunuyor. 2009 yılından itibaren de özellikle blockchain alanında farklı teknoloji girişimlerine imza atmış.

Sergey’nin girişimi SmartContract.com adresine gittiğinizde karşınıza Chainlink Labs çıktığını göreceksiniz. Misyonu, endüstri odağında kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak akıllı sözleşmeleri güçlendirmek ve akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri beslemeleri, API’lar ve geleneksel banka ödemeleri gibi yerel blokzincirlerinin dışındaki her şeye erişimini güvenli şekilde sağlamak. Synthetix, Loopring, Aave, OpenLaw, Conflux ve Polkadot gibi önde gelen akıllı sözleşme geliştirme ekipleri için Chainlink tabanlı çözümler sunuluyor.

defi 3

ChainLink Token:

LINK olarak adlandırılmış bir ERC677 tokenıdır. Toplam arz miktar 1.000.000.000 LINK ile sınırlandırılmış. Şuan dolaşımdaki LINK miktarı ise 350.000.000.

Link tokenlar bir çalışma sistemine hizmet ediyor. Tokenlar Chainlink ağındaki her bir node tarafından tutuluyor. Akıllı sözleşme ağdan bir data istediğinde, ağdaki her bir node kendi datasını gönderiyor. Fakat bu datayı gönderebilmek için de Link tokenlarınızı stake ederek riske atması gerekli; eğer node istenmeyen veri sağladıysa riske attılan bu tokenları node kaybediyor. Kaybedilen tokenlar ise doğru data sağlayan nodelar arasında paylaştırılıyor.

2.UMA (Universal Market Access)

Finansal inovasyon platformu olan UMA, herhangi iki kullanıcının kendi finansal sözleşmesini aracılar olmadan oluşturabilmesine olanak sağlıyor. Geleneksel yöntemlerin aksine UMA taraflar arasındaki finansal sözleşmelerin güvenliğini, tarafların kaybetmeyi göze alarak ortaya koyduğu fonlar üzerinden güvence altına alıyor. Bu durum da “Universal Market Access” derken vaad ettikleri gibi evrensel olarak sisteme herkesin erişebilmesine izin veriyor. Yani platform merkezi bir finansal kuruma ihtiyaç olmaksızın, kendi riskini  göze alan tüm kullanıcıların erişimine açık.

defi 4

Sistem iki tarafın piyasa fiyatları üzerine tahminde bulunup pozisyon alabilmesi için çalışıyor ve taraflar belirledikleri kurallar tahminlerinin tersi yönünde gerçekleştiğinde riske ettikleri fonlarını kaybediyorlar. Her bir UMA sözleşmesi tarafların public adresleri, teminat tutarları, marjin dengesini koruyacak fonksiyonlar ve zincir dışı verileri sağlayacak bir oracle içeriyor. Bu bileşenler sayesinde sözleşmede taraflar arasında mutabık kalınan kurallara aracılar olmadan uyulması sağlanıyor.

defi 5

UMA Token

İlk arzı 100 milyon adet olan, UMA ERC20 altyapısında bir utility token. Şu üç ana başlıkta kullanım alanı mevcut:

–          Yönetim: Platformla ilgili bazı kuralların belirlenmesi için yapılacak oylamalara katılanların ödül kazanmasını sağlıyor.

–          Anlaşmazlıklar: Potansiyel oracle ataklarına karşı sistemi korumayı sağlıyor.

-Ücretler: Anlaşmalıkları önlemeyi sağlayan mekanizmayla ilgili başka bir teşvik modeli.

Teşvik modeliyle, potensiyel kazancın bir oracle atağında bulunmaktan daha kazançlı halde olmasını sağlayarak, atakları önlemeye destek oluyor.

3.Yearn.Finance

DeFi platformları varlığını kilitleyerek faiz kazanmak isteyen kullanıcılara farklı oranlarda getiri seçenekleri sunuyor. Bu oranlar arasında ciddi farklar olabiliyor. Yearn.Finance ise varlıklarınızı otomatik olarak yöneterek, bu farklı oranlar arasından en karlı olanı sizin için seçiyor ve böylelikle en yüksek getiriye kolaylıkla erişiyorsunuz. Daha da iyi tarafı ise, platformlar arası geçişlerde uygulanan ve çok yüksek fiyatlara ulaşmış Ethereum gas fee, yani işlem ücretlerini ödemek zorunda kalmamanız.

defi 6

Yearn.Finance Andre Cronje adında bir dahi tarafından kurulmuş. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde Vault, Earn, Zap, APR ve Cover gibi özelliklerle karşılacaksınız. Yukarıda bahsettiğim yüksek faiz sistemi için Earn özelliğinden devam etmeniz gerekli diğer seçenekler ise kısaca şöyle:

Vault: Otomatik olarak yield farming yapmanıza olanak sağlıyor.

Zap: Merkeziyetsiz Borsa

APR: Varlıklarınız üzerinden ne kadar getiri kazanacağınızı hesaplıyor.

Cover: Fonlarınızı merkeziyetsiz sigorta protokolü üzerinden sigortalayabilme seçeneği sunuyor.

YFI Token:

Sadece 30.000 adet bulunan Yearn Finance tokenının finansal değeri kurucu Andre Cronje tarafından “sıfır” olarak belirlenmiş. Konuyla ilgili kendisinin, “Token, Uniswap’da olmayacak. Bizde hiç token yok.” gibi manidar açıklamaları olsa da token hem Uniswap’da listelendi hem de piyasa değeri çok büyük bir ivme yakaladı. YFI token da UMA tokenda olduğu gibi kullanıcıların sistemle ilgili kararlarda oy vermelerini sağlıyor. Yönetim tokenı olması sebebiyle protokolün başarısı tokenın fiyatının bu kadar hızlı artmasına sebep oluyor.

 Not: Yukarıda incelenen konular yatırım tavsiyesi değildir.

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit, lisans ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi, Su Bilimleri Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesi sırasında Kanada'da Vancouver Island University’de döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir tarım ile alakalı bir süre eğitim alan Başak; Kanada’dan döndükten sonra akademik çalışmalar yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev aldı. Aynı dönem Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı- Gençlik oluşumunun Türkiye temsilciliğini yaptı. Ardından yine üniversite bünyesinde Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülecek olan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi'nin koordinatörlüğünü yürüten Başak, bu dönemde bilişim teknolojileri ile yakından ilgilenme fırsatı yakaladı. Bu süreçte blockchain teknoloji ile de tanışan Başak; Bilgi ve İletişim Teknolojisi profesyonellerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda yeterince hassas olmadığını düşünüyordu ve blockchainin devrimsel yıkıcı gücünü bu durumu değiştirebilecek bir fırsat olarak gördü. Kendisi birkaç blockchain girişiminde yer almış ve şimdilerde Merkeziyetsiz Finans ile ilgilenmektedir. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Temmuz 2018 yılında kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını desteklemek amacı ile kurulan Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularındandır.
https://www.btchaber.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
364.239,61 TL 4,48%
ethereumETH/TRY
25.162,58 TL 4,52%
tetherUSDT/TRY
18,41 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
18,43 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.178,91 TL 1,92%
xrpXRP/TRY
8,75 TL 3,76%
binance-usdBUSD/TRY
18,41 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
8,42 TL 1,73%
solanaSOL/TRY
642,18 TL 6,70%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 0,25%
Bağlantıyı kopyala