DeFi Saldırılarında 1,3 Milyar Dolar Kayboldu

defi hacklerinde 13 milyar dolar kaybedildi 2

Geride bıraktığımız 2021 yılında NFT, metaverse kavramlarının dışında merkezi olmayan finans da (DeFi) oldukça ilgi gördü. Bu ilgi hackerların da ilgisini çekti. Güvenlik firması CertiK de “DeFi Güvenliği Durumu” araştırma raporunu yayımladı. Raporda 2021 yılında DeFi projelerine yapılan saldırılar, 2020’ye göre yüzde 2.500 arttı ve üm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,3 milyar dolara ulaştı.

DeFi Saldırılarındaki En Büyük Sebep Ne?

Güvenlik firması CertiK, 2021 DeFi Güvenlik Durumu Raporu’nda, DeFi saldırılarıyla ilgili istatistikleri paylaştı. CertiK’in kurucu ortağı Ronghui Gu konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi:

2021’de hackler, açıklardan yararlanmalar ve dolandırıcılıklardan kaynaklanan kripto para kayıpları 2020’ye göre iki kat arttı. Yani kayıp 1,3 milyar dolara kadar ulaştı. Yeni yılda, şirketlerin bu artışa karşı koymak için güvenlik açıklarını araştırması ve ele alması kritik önem taşıyor.

defi hacklerinde 13 milyar dolar kaybedildi

Ronghui Gu, bu konuşmalarına ek olarak merkezileştirmenin şimdiye kadar en yaygın güvenlik açığı olduğunu da söyledi. Ayrıca Certik, denetlediği 1.737 projede 286 ayrı merkezileşme riski tespit etti. Raporda ayrıca Ethereum‘un ücret geliri konusunda Bitcoin ağını geçtiği tespit edildi.

Son olarak 2021 yılında yaşanan DeFi ile ilgili olan dolandırıcılıkları merak ederseniz bu haberimizden konu ile ilgili olarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 581.863,62 TL 3,95%
ethereum
Ethereum (ETH) 44.496,53 TL 4,15%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 6.526,73 TL 2,21%
tether
Tether (USDT) 13,82 TL 0,19%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,82 TL 0,02%
solana
Solana (SOL) 1.985,28 TL 5,29%
cardano
Cardano (ADA) 17,13 TL 4,13%
xrp
XRP (XRP) 10,50 TL 3,92%
polkadot
Polkadot (DOT) 365,72 TL 1,86%
terra-luna
Terra (LUNA) 1.068,42 TL 5,72%
Bağlantıyı kopyala