DeFi Hack Saldırılarında Kaybedilen Miktar Açıklandı

defi hack saldirilarinda kaybedilen miktar aciklandi

Blockchain teknolojilerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bilgisayar korsanları, Blockchain projelerine saldırılar düzenlemeye devam ediyor. Yapılan bu saldırılar DeFi platformlarını da olumsuz etkiliyor. Kripto veri analisti Kofi, DeFi platformlarına yapılan saldırıların maliyetini açıkladı.

DeFi Saldırılarında 6 Milyar Dolarlık Bir Kayıp Yaşandı

Kripto veri analisti Kofi’nin verilerine göre merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi 2022 yılında bilgisayar korsanlarının hedefi oldu. Verilere göre bilgisayar korsanları DeFi ekosistemlerine yaptıkları saldırılarla 6 milyar doları ele geçirdi.

2022 yılında kripto para piyasalarında düşüş yaşanmış olsa da pek çok kripto şirketi bilgisayar korsanlarının hedefinde olmuştu. 2022 yılının başlarında bir dizi yüksek profilli saldırı ve güvenlik ihlali yaşandı. Geçtiğimiz yıl yaşanan Ronin hack’i yılın en büyük DeFi saldırısı olarak başı çekti.

Kofi’nin verilerine göre 6 milyar dolarlık varlık, çalınan fonların ilk çalındıkları andaki değerini ifade ediyor. Kripto analisti Nelson Ijih, 2022 yılında gerçekleşen diğer kripto hack olaylarının eklenmesiyle birlikte çalınan varlık miktarının daha da yüksek olacağını belirtti.

Bilgisayar korsanları, DeFi platformlarına gerçekleştirdikleri saldırılarda çeşitli teknikler kullandı. Bununla birlikte, yılın en önemli ve en yüksek profilli saldırıları bozulan köprüler, güvenliği ihlal edilmiş anahtarlar ve ani ödünç verme istismarları olmak üzere üç başlıkta toplandı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala