bitcoinBTC/TRY
1.587.431,64 TL 0,29%
ethereumETH/TRY
90.532,57 TL 0,67%
tetherUSDT/TRY
30,98 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
11.500,75 TL 6,38%
solanaSOL/TRY
3.213,94 TL 2,21%
xrpXRP/TRY
16,77 TL 1,61%
staked-etherSTETH/TRY
90.353,26 TL 0,57%
usd-coinUSDC/TRY
31,01 TL 0,44%
cardanoADA/TRY
18,23 TL 2,58%
avalanche-2AVAX/TRY
1.137,37 TL 1,83%

Paylaş

Davos Zirvesi ‘Karamsar’ Başladı

davos zirvesi karamsar basladi

İş dünyası ve devlet liderlerini bir araya getiren Davos Zirvesi karamsar bir havada başladı. Davos Zirvesi olarak da bilinen 53. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), dün İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. Zirvede toplantılar devam ederken, küresel ekonomik görünüme ilişkin olumsuz tahminler damga vurdu.

Organizasyonun sorumlu WEF tarafından düzenlenen ankete göre, ekonomistlerin üçte ikisi bu yıl için küresel resesyon tahmininde bulundu. Katılımcıların yüzde 18’i resesyonu ‘son derece olası’ diye nitelendirdi. Bu oran Eylül 2022’de yapılan anketin sonucuna göre iki kat arttı. Katılımcıların üçte biri ise resesyon yaşanmacağına inanıyor.

Davos’ta Küresel Ekonomiye İlişkin Karamsar Tahminler

PWC tarafından düzenlenen başka bir ankette de CEO’ların yüzde 73’ü küresel ekonomik büyümenin 12 ay içinde daralacağı tahmininde bulundu. Ankete 4.410 CEO katılım gösterdi. Böylece 2011’den bu yana düzenlenen ankette en kötümser sonuç kaydedildi.

WEF Başkanı Saadia Zahidi, yaptığı açıklamada, “Mevcut yüksek enflasyon, yavaş büyüme, yüksek borç ve çok parçalı ortam dolayısıyla büyümeye geri dönülmesi ve dünyadaki en savunmasız toplum kesimlerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gereken yatırımlara yönelik teşvik azalıyor” ifadelerini kullandı.

davos zirvesi karamsar basladi1

‘Zengine Daha Fazla Vergi’ Çağrısı

Diğer yandan İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, Davos öncesi yayımladığı raporunda, gelir eşitsizliği ve yoksulluğa dikkat çekti.

Koronavirüs ve enerji krizinin şirketler ile aşırı zenginlere yaradığı kaydedilen raporda geçen yıl gıda ve enerji fiyatlarındaki keskin artışın, zenginlerin servetini daha da artırmasına yol açtığı ifade edildi. Kuruluş, pandemiyle birlikte derinleşen eşitsizlik ve yoksulluk krizleri için hükümetlere ‘süper zenginlerinden daha yüksek oranlarda vergi alınması’ çağrısı yaptı.

2020’den bu yana oluşan yeni servetin üçte ikisine denk gelen 42 trilyon dolarlık bölümü en zengin yüzde 1’in cebine gitti. Dünya genelinde vergi gelirlerinin yalnızca yüzde dördü servet üzerinden alınan vergilerden elde ediliyor.

WEF’te Gündem Yoğun

Bu yıl “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” temasıyla düzenlenen organizasyon 20 Ocak’a kadar sürecek. WEF’e Almanya, Avrupa Birliği, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Azerbaycan, Yunanistan gibi 30 ülkeden 50’si devlet ya da hükümet başkanı 2 bin 700’den fazla katılıyor. ABD, Çin ve Rusya’dan foruma liderler düzeyinde katılım olmayacak. Türkiye’den de resmi bir katılım gerçekleşmeyecek.

Forum kapsamında ekonomi başta olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı, COVID-19 salgını, teknoloji, enerji, iklim değişikliği, sağlık, göç ve uluslararası kriz konuları değerlendirilecek. Forumda liderlere daha sürdürülebilir ve dayanıklı bir dünya için ‘krizleri birlikte ele alalım’ çağrısı yapılacak.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala