bitcoinBTC/TRY
1.273.615,74 TL 0,81%
ethereumETH/TRY
68.272,72 TL 0,44%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.997,54 TL 2,95%
xrpXRP/TRY
19,94 TL 6,01%
solanaSOL/TRY
2.209,48 TL 4,57%
usd-coinUSDC/TRY
28,93 TL 0,12%
cardanoADA/TRY
18,01 TL 19,81%
staked-etherSTETH/TRY
68.187,39 TL 0,45%
dogecoinDOGE/TRY
2,93 TL 4,00%

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ‘sanal varlıklara vergi’ açıklaması

resmi gazete

Türkiye ekonomisine ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Programda, fintech ve dijital finans altyapısının güçlendirilmesi için yapılacak çalışmalar da yer aldı. Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yayınladığı programda, sanal varlıklara ilişkin vergi düzenlemesinin tamamlanacağı belirtildi.

dijital turk lirasi

Fintek sektöründe yazılım alanında çalışmak üzere insan kaynağı yetiştirileceği bildirildi. Dijital Türkiye Endeksi ölçümleme yöntemi güncelleme çalışmaları tamamlanarak ilgili paydaşlarla endekslere yönelik yönetişim mekanizması oluşturulacak. Rapora göre eğitimde yeni teknolojilerin etkin kullanımının desteklenmesi ve yenilikçi eğitim uygulamalarının kullanılması ile öğretmen ve öğrencilerin akademik ve dijital yeterliliklerinin artırılmasına katkı sağlanacaktır. Öğretmenlerin dijital yeterliliklerinin artırılması yönünde eğitimde yeni teknolojileri kullanmaları desteklenecek ve yenilikçi uygulamaları takip etmelerine katkı sağlanacak.

Yerli finansal teknolojiler vurgusu

Finansal teknolojiler uzmanlık sertifikası programı başlatılacak. Teknoloji firmalarının yazılım alanında işbaşı yetiştirme kapasitesi artırılarak yetişmiş personelin sürekliliği sağlanacak. Yerli finansal teknolojilerin gelişimi kapsamında İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü kurulacak. Finteklerin teknoloji tedariki için destek programı uygulanacak. Fintek yatırım fonlarında kamu yatırımlarının payının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Düzenleyici ve denetleyici otoriteler tarafından yerleşik finansal oyuncuların fintek kuruluşlarıyla ilişkilerinde uygulanmak üzere kural setleri güçlendirilecek.

Dijital Türk Lirası

Dijital Türk lirasının geliştirilerek kullanıma sunulması ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Düzenleme Deney Alanı ve Endüstri Deney Alanı oluşturulacak. Dijital Türk Lirası çalışmalarına yönelik kamuoyu bilgilendirilecek. Araştırma, test ve tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

Sanal varlıklarda vergi düzenlemesi

Programda dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlere yönelik mevzuat çalışmalarının sürdüreleceğine vurgu yapıldı. Bu çerçevede dijital sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik olarak söz konusu varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanmasına yönelik çalışmalar tamamlanacağı belirtildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala