Crypto.com, Malta’da Elektronik Para Kurumu Lisansı Aldı

crypto1

Crypto.com, Malta Finansal Hizmetler Otoritesi’nden bir Elektronik Para Kurumu Lisansı aldı.

Şirket yaptığı açıklamada, Crypto.com’un Elektronik Para Kurumu Lisansı aldığını duyurdu.

Crypto.com’un yasal adı Forix Dax altında verilen EMI Lisansı, firmanın ülkedeki müşterilerine ödeme kartları sunmasına ve banka havalesi gerçekleştirmesine izin verir. Crypto.com ülkedeki bu lisansı alan ilk kripto para firması oldu.

Şirketin paylaştığı gönderide firmanın lisansı almak için Malta Finansal Hizmetler Otoritesi (MFSA) ile nasıl yakın çalıştığını belirtiyor. Ayrıca şirket, faaliyet gösterdiği çeşitli ülkelerde kripto para birimi sektörünü yöneten geçerli yasalara tam olarak uymayı planladığını söyledi.

Crypto.com kurucu ortağı ve CEO’su Kris Marszalek şunları söyledi:

“İlk günden itibaren tamamen düzenlenmiş bir iş kurmaya kendimizi adadık. Düzenleyicilerle çalışmak, dünyanın kripto para birimine geçişini hızlandırma misyonumuzu yerine getirmenin en iyi yoludur. MFSA’dan EMI Lisansı alan ilk küresel kripto para birimi platformu olmak, bir bütün olarak endüstri için önemli bir kilometre taşıdır.”

EMI, Crypto.com’un Malta’da faaliyet göstermek için başvurması gereken ilk lisans değil. Mayıs 2021’de, şirketin Maltalı müşterilere kripto para birimi alım satım hizmetleri sunmasına izin veren Sınıf 3 Sanal Finansal Varlıklar (VFA) Lisansı alan ilk küresel kripto para birimi şirketi oldu.

Malta, nispeten kripto para dostu olarak bilinse de, finans sektöründeki katı düzenlemeler uyguladığı da biliniyor. Malta’da, kripto para alanındakiler de dahil olmak üzere tüm bankacılık ve finans firmalarının hizmetlerini sunmak için çeşitli lisanslar alması gerekiyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
358.942,27 TL 0,60%
ethereumETH/TRY
24.599,45 TL 0,41%
tetherUSDT/TRY
18,52 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
18,50 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.262,30 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
8,77 TL 0,36%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
8,02 TL 0,96%
solanaSOL/TRY
606,88 TL 3,32%
dogecoinDOGE/TRY
1,15 TL 2,88%
Bağlantıyı kopyala