Crema Finance’in 7.6 Milyon Dolarlık Kriptosu İade Edildi

crema financein 7 6 milyon dolarlik kriptosu iade edildi

Geçtiğimiz günlerde Solana Blockchain ağındaki likidite protokolü Crema Finance, hack saldırısına uğramıştı. Crema Finance, bu saldırının ardından operasyonlarını durdurmuştu. Hacker, Crema Finance’in çalınan 7.6 milyon dolarlık kripto parasını iade etti.

Crema Finance’in Çalınan 7.6 Milyon Dolarlık Kripto Parasını Hacker İade Etti

Crema Finance’in uğradığı bu hack saldırısında 69.422.9 Solana (SOL) ve 6.497.738 USDC stablecoin, yani saldırı sırasında kabaca 9 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Crema Finance tarafından yapılan bir açıklamaya göre hacker ile yapılan pazarlıkla saldırgan, çalınan fonların iadesini yaptı. Crema Finance, saldırganın 6.064 Ethereum‘u (ETH) (7 milyon dolar) ve 23.967 Solana’yı (SOL) (870.000 dolar) ekibin Solana ve Ethereum’daki cüzdanlarına aktardığını doğruladı. Aktarım dört işlemde yapıldı.

Saldırgan ve Crema Finance arasında gerçekleştirilen pazarlıkta, saldırgana ödül olarak 45.455 Solana (SOL) yani yaklaşık 1.65 milyon dolar verildi. Crema Finance ekibi ayrıca saldırganı, etik bilgisayar korsanlarına verilen bir terim olan “beyaz şapkalı hacker” olarak işaretledi. Bu hamle Crema Finance’in bilgisayar korsasına bir dava açma ihtimalinin olası olmadığı anlamına geliyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.462,68 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
31.214,04 TL 6,44%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.106,67 TL 8,08%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
6,14 TL 9,28%
cardanoADA/TRY
8,45 TL 12,98%
solanaSOL/TRY
649,75 TL 12,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala