Cream Finance’a 115 Milyon Dolarlık Loan Saldırısı

cream financea 130 milyon dolarlik loan saldirisi

Ethereum tabanlı DeFi protokolü Cream Finance, platformu 130 milyon dolardan fazla zarara uğratan bir hack saldırısına maruz kaldı. İstismar, bir hızlı kredi işlemi programı PeckShield üzerinden gerçekleşti.

Blockchain ağındaki kayıtlara göre, alınan diğer fonların yanı sıra bir adresten 92 milyon dolar, başka bir adresten ise 23 milyon dolar çalınmış durumda. Ek olarak, fonların farklı cüzdanlara taşınarak iz kaybettirildiği de görüldü.

Rekt’in en büyük DeFi saldırıları tablosu verilerine göre bu, en büyük üçüncü DeFi saldırısı olarak tarihe geçti (İlk iki saldırıda fonların geri iade edildiğini hatırlatalım).

cream financea 130 milyon dolarlik loan saldirisi

Ethereum Protokolü Cream Finance’ın 115 Milyon Dolarlık Fonu Çalındı

Saldırıya uğrayan Cream Finance, Ethereum Blockchain ağı üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir lending protokolüydü. Ek olarak bu, Protokol’ün, ilk defa saldırıya maruz kalışı da değildi. Daha önce protokolün Şubat ayında 37.5 milyon dolar ve ardından Ağustos’ta 18.8 milyon dolarlık olmak üzere 2 saldırıya daha maruz kaldığını hatırlatmakta fayda var.

Çalınan fonlar ise çoğunlukla Cream LP token’larını içeriyor. Diğer varlıklar arasında ise ERC-20 ve Cream LP token’ları yer alıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 719.983,12 TL 1,13%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.528,66 TL 4,70%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.886,60 TL 0,80%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,08%
solana
Solana (SOL) 2.634,56 TL 2,23%
cardano
Cardano (ADA) 19,59 TL 3,06%
xrp
XRP (XRP) 12,56 TL 0,90%
polkadot
Polkadot (DOT) 479,95 TL 2,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,55 TL 0,00%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,72 TL 0,44%
Bağlantıyı kopyala