Collins Sözlüğü, NFT’yi Yılın Kelimesi Seçti

collins sozlugu nftyi yilin kelimesi secti

Collins Sözlüğü, NFT‘nin 2021’de yılın kelimesi olduğunu duyurdu. Metaverse, kripto ve hibrit çalışma gibi kavramların da olduğu listede, NFT birinci seçildi. Collins‘in tanımlamasına göre, NFT “bir sanat eseri veya koleksiyon gibi bir varlığın sahipliğini göstermek için kullanılan, blok zincirinde kayıtlı benzersiz bir dijital sertifika” anlamına geliyor.

NFT, Collins Sözlüğü Tarafından “2021’de Yılın Kelimesi” Seçildi

Collins Sözlüğü‘nün 10 kelimeden oluşan yarışmasında, NFT birinci seçildi. 4.5 milyar kelimelik Collins Sözlüğü kelime havuzundan, yılın kelimesini seçmek için sözlükbilimcilerinin detaylı tarama yapıldığı belirtildi.

collins sozlugu nftyi yilin kelimesi secti 3

Son zamanlarda NFT; kurumlar ve şirketler tarafında popüler durumda. NFT‘lerle alakalı birçok organizasyon, galeri veya müzayede düzenlendi. Bugüne kadarki en değerli NFT, 2021 Mart ayında satılan, Beeple’in bir eseriydi. Eser, 69 milyon dolara satılmıştı. Christie’s, Sotheby gibi müzayede evleri, Londra’dan Rusya’ya birçok galeri ve müzede, NFT sergileri açıldı. CyrptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi NFT eserleri milyonlarca dolara satıldı.

NFT gibi listede olan “Metaverse” kavramı için de gelecekte, NFT‘de olduğu gibi birincilik bekleniyor. Bu ara çokça duymaya başladığımız Metaverse dünyasına; şimdiden Microsoft, Nike gibi şirkerketler adım atmış durumda.

İrem Dölen

İrem Dölen

İrem, 2000 yılında İstanbul Bahçelievler'de doğdu. Küçüklüğünden beri yazarlık, editörlük hedefleri vardı ve buna istinaden kendini geliştirmeyi hedefledi. Şu an Türk - Alman Üniversitesi'nde Kültür ve İletişim Bilimleri 2.sınıf öğrencisi. Bunun yanında TAÜ Medya ve İletişim Kulübü başkanlığını devam ettirmekte. İstanbul Blockchain Women Derneği'nde teknoloji ekibi üyesi ve hazlihazırda proje, etkinliklerine devam ediyor. Aynı zamanda, Türk - Alman Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde İçerik Üretimi ve Görselleştirme Sorumlusu. Yazarlık üstüne edindiği ilk tecrübe MİK Portal sitesine akademik içerik üreterek oldu, şu an hala boş zamanlarında devam ediyor. BTCHaber.com'da yazarlık ve editörlük alanında kendini geliştirmeye imkanı buldu ve bu çatı altında kendini yeni tecrübeler katıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala