Çok Fazla Yanlış Bilgi Var! NFT’leri Fiyatlandırma Stratejisi | Berk Tarakçıoğlu

Cem Güventürk’ün sunumuyla gerçekleştirilen Sanatın NFT Hali programının bu haftaki konuğu Berk Tarakçıoğlu oldu. NFT ile tanışma hikayesini anlatan Tarakçıoğlu, üç boyutlu tasarımlar yapması dolayısıyla aslında piyasaya çok da yabancı olmadığını belirtti.

Nelerden Bahsedildi?

Kariyerinin ilk yıllarında etkinlik fotoğrafçılığı yaptığını belirten Tarakçıoğlu, dijital programlama çalışmalarına çok sonraları başladığını söyledi. İlgi alanlarının değişmesiyle birlikte üniversite bölüm tercihini de çizgi film ve animasyon olarak değiştirdiğini kaydeden Tarakçıoğlu, farklı disiplinleri bir araya getirmekten keyif aldığını vurguladı.

NFT macerasına Tezos ile başladığını söyleyen Tarakçıoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Benim ilk koleksiyonerim anonim olduğu için olayın gerçekliğini idrak edemedim. Kafamda hep “Niye?” sorusu vardı. Elbette sevindim ama bir yandan da oldukça şaşkındım.”

Foundation’da bir işin tek bir edisyon olarak satıldığını, Tezos’ta ise işlerin çeşitlendirilebildiğini aktaran Tarakçıoğlu, planlama yapma sürecinden de bahsetti. 2021’de New York’ta gerçekleştirilen NFT New York etkinliğini anlatan Tarakçıoğlu, Murat Pak’ın temsiliyetinin önemine değindi ve kendisine nasıl ilham olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Murat Pak’ın NFT’sini yapmaya karar verdim ama başta büyük çaplı bir şey düşünmedim açıkçası. Murat Pak’ın Twitter’da onu paylaşmasıyla birlikte de sosyal medya kullanıcıları tarafından dikkat çekti. İletişimde olmadığım insanlardan bile mesaj aldım ve birkaç gün çok büyük olay oldu bu çalışmam.”

“Piyasada Çok Fazla Kirli Bilgi Var”

Bu gelişme sonrası bir yol ayrımına girdiğini ifade eden Tarakçıoğlu, “Parayı alıp kaçacağım şekilde bir stratejiden mi ilerleyeceğim yoksa ben bunu cüzi bir miktara mintleyip bir etki mi yaratacağım, ikilemini düşünürken Murat Pak’la yakın ilişkisi olan bir koleksiyoner eserlerimi satın aldı.” dedi.

“Ben daha çok işin pazarlama kısmından ziyade, topluluk ve eğitim ayağındaydım.” diyen Tarakçıoğlu, NFT piyasasında çok fazla kirli bilgi olduğunun altını çizdi.

Berk Tarakçıoğlu, aynı zamanda Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alma sürecinden de eğlenceli bir dille bahsetti.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
540.150,72 TL 3,06%
ethereumETH/TRY
34.719,29 TL 4,09%
tetherUSDT/TRY
19,14 TL 0,34%
bnbBNB/TRY
6.268,61 TL 2,09%
usd-coinUSDC/TRY
19,09 TL 0,33%
xrpXRP/TRY
8,32 TL 3,35%
cardanoADA/TRY
7,04 TL 2,88%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 3,94%
staked-etherSTETH/TRY
34.659,48 TL 4,15%
matic-networkMATIC/TRY
21,72 TL 2,37%
Bağlantıyı kopyala