Coinone Kara Para Aklamayı Önleme Merkezi Kurdu

coinone kara para aklamayi onleme merkezi kurdu

Güney Koreli kripto borsası Coinone, kara para aklamayla mücadele için harekete geçti. Buradaki yeteneklerini güçlendirmek isteyen borsa, yeni bir merkez için kolları sıvadı. Coinone Kara Para Aklamayı Önleme (AML) Merkezi ile ilgili detaylar da kısa süre önce açıklandı.

Coinone Kara Para Aklamayı Önleme Merkezi ile Neler Yapacak?

Coinone, yaptığı bir açıklamayla, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) Merkezi kurduğunu duyurdu. Borsa bu merkezi kurarken, Güney Koreli banka NH Nonghyup Bank ile bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık kapsamında artık ‘müşterinizi tanıyın’ (KYC) doğrulaması yapılacak. Olaylar ve anlaşmazlıklar araştırılacak, dış taraflarla bir işbirliği sistemi kurulacak.

coinone kara para aklamayi onleme merkezi kurdu 2

AML Merkezi’ndeki çalışanlar için verilen eğitimler kısa süre önce tamamlandı. Bundan sonra sağlanacak ek istihdamlarla birlikte merkez daha da genişletilecek.

Coinone, geçen ay Mali İstihbarat Birimi‘ne (FIU) bir düzenleyici uyum raporu sunmuştu ve bu kapsamda artık bir finans şirketi olarak sınıflandırıldı. Bundan sonrasında artık borsanın ilgili tüm yükümlülüklere uyması gerekiyor.

Bunlardan biri de şüpheli işlemleri FIU’ya bildirmek. Bunun için Şüpheli İşlem Raporu (STR) isimli yasal ve kurumsal bir cihaz kullanılacak.

Coinone, Bithumb ve Korbit borsaları, daha önce de kara para aklamayla mücadele etmek adına CODE (Connect Digital Exchanges) isimli ortak bir girişim başlatmıştı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
467.775,62 TL 0,42%
ethereumETH/TRY
31.049,01 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
15,86 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
4.766,79 TL 1,94%
xrpXRP/TRY
6,52 TL 1,07%
binance-usdBUSD/TRY
15,80 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
8,28 TL 2,52%
solanaSOL/TRY
808,27 TL 1,14%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 1,65%
Bağlantıyı kopyala