Coinbase’e GYEN Stablecoin’i için Dava Açıldı

coinbasee gyen stablecoini icin dava acildi

Kısa süre önce yüzde 35 değer kaybeden kripto para borsası Coinbase‘in başı Japon yenine sabitlendiği iddia edilen stablecoin GYEN yüzünden derde girdi. Coinbase kullanıcıları, şirkete dava açtı.

Coinbase GYEN Yüzünden Mahkemelik Oldu

Coinbase kullanıcıları, GYEN stablecoin’i yüzünden Coinbase’e dava açtı. Nedeni ise şirketin “hiçbir şey olmayan” bir stablecoin’in tanıtımını yapması ve bu stablecoin’in ticaretindeki rolü.

Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede sunulan toplu dava şikayetine göre, Coinbase ve GYEN’in ihraççısı, stablecoin’in istikrarı konusunda yatırımcıları yanıltmak ve milyonlarac dolar zarara yol açmakla suçlanıyor.

coinbasee gyen stablecoini icin dava acildi 2

Tokyo merkezli GMO-Z.com Trust Co. tarafından ihraç edilen GYEN’in değerinin Japon yeninin fiyatına sabitlendiği iddia ediliyor. Ancak Kasım 2021’de Coinbase, GYEN ticaretine başladığında, varlık hızlıca yenden bağımsız hale geldi.

Şikayete göre, yatırımcılar yene eşit olan stablecoin için emir verdiler ancak satın aldıkları token yenden 7 kat daha değerli hale geldi. Tabii bu değerlenme kısa sürdü ve GYEN’in değeri sadece 1 günde yüzde 80 geriledi.

Coinbase, fiyat düştüğünde varlığın ticaretini dondurma kararı aldı. İddiaya göre bu karardan sonra müşterilerin varlığı satma kabiliyetleri kısıtlandı ve zararları arttı. Sonuç olarak, GYEN alıcıları birkaç saat içinde milyonlar kaybetmiş oldu.

Bloomberg‘in haberine göre konu, hem Coinbase’e hem de GMO-Z’ye soruldu. Fakat, yorum taleplerine yanıt gelemdi.

Yatırımcılar şimdilerde zararlarını talep ediyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
463.384,91 TL 6,36%
ethereumETH/TRY
31.961,30 TL 8,80%
tetherUSDT/TRY
15,44 TL 0,52%
usd-coinUSDC/TRY
15,45 TL 0,56%
binance-coinBNB/TRY
4.561,73 TL 10,97%
xrpXRP/TRY
6,58 TL 12,36%
cardanoADA/TRY
8,53 TL 16,68%
binance-usdBUSD/TRY
15,47 TL 0,36%
solanaSOL/TRY
793,35 TL 17,20%
polkadotDOT/TRY
165,77 TL 25,29%
Bağlantıyı kopyala