bitcoinBTC/TRY
1.263.145,40 TL 4,27%
ethereumETH/TRY
65.532,12 TL 1,52%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.641,25 TL 1,24%
xrpXRP/TRY
17,84 TL 0,59%
solanaSOL/TRY
1.822,14 TL 4,02%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
65.515,06 TL 1,49%
cardanoADA/TRY
12,13 TL 3,36%
dogecoinDOGE/TRY
2,82 TL 8,38%

Paylaş

Coinbase’den SEC’e yeni suçlama

coinbase

Coinbase, SEC’in yatırım sözleşmelerini yeniden tanımlamaya çalıştığını açıkladı. Borsa, kurumun tüm faaliyetleri kendi alanına taşımaya çalıştığını belirtti ve bu durumun yetki aşımı olduğunu savundu.

Coinbase Demokrat vekiller ile bulusacak 2

Coinbase’den SEC için yeni başvuru

Şirket, token’ların yatırım sözleşmesi niteliği tanımadığını vurguladı ve açılan davanın reddedilmesini talep etti. Açıklamada, SEC’in çalışma kapsamını Kongre tarafından yetkilendirilmemiş bir şekilde genişletmeye çalıştığı ifade edildi. Borsadan yapılan başvuruda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) tüm yatırım faaliyetlerini kontrol etmeye ve kendi düzenleyici alanını tanımlamaya çalıştığı savunuldu.

Şirketten yapılan başvuruda, “SEC, tüm yatırım faaliyetleri üzerinde yetki iddia ediyor. Bu nedenle sadece sınırlandırılmış düzenleyici alanını tanımlama hakkına sahip” ifadelerini kullanıldı. Coinbase, tablolar, beyzbol kartları ve kripto para birimleri gibi varlıkların yatırım olabileceğini ancak menkul kıymet olmadığını savundu.

Borsa, SEC’in yaklaşımının doğru kabul edilmesi halinda sayısız yazılım şirketinin menkul kıymet olabileceğini iddia etti. Coinbase başvurusunda, SEC’in yaklaşımının sınırlarını aştığına vurgu yapıldı.

SEC, haziran ayında Binance ve Coinbase’e dava açmıştı. Ağustos ayında davaya karşı harekete geçen Coinbase, SEC’i kripto konusunda net kurallar belirlemeye çağırdı. Davanın 2024 yılında karara bağlanabileceği ifade edildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala