Coinbase, Müşteri Verilerini Sattığı İddiasını Yalanladı

coinbase musteri verilerini sattigi iddiasini yalanladi

Kripto para borsası Coinbase, kripto para piyasalarında yaşananlardan dolayı zor günler geçiriyor. Son olarak kullanıcı verilerini sattığı iddia edilen Coinbase, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafazasının tescilli “tarihi coğrafi izleme verilerini” kullanıcıların kripto işlem geçmişlerine göre izlemek ve tanımlamak için kullandığına dair bir raporu yalanladı.

Coinbase, Müşteri Verilerini Sattığı İddiasına Yanıt Verdi

The Intercept tarafından yapılan habere göre, Coinbase ve ICE arasında yapılan 3 Ağustos 2021 sözleşmesinin bir kopyasına atıfta bulunulmuştu. Sözleşme ilk olarak Eylül 2021’de bildirilmiş olsa da, izleme örgütü Tech Inquiry’nin yöneticisi Jack Poulson tarafından Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle elde edilen sözleşmenin düzeltilmiş bir kopyasından yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

coinbase musteri verilerini sattigi iddiasini yalanladi 2

Sözleşmenin 19. Sayfasında, Coinbase’in Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve tüm ERC-20 tokenleri dahil olmak üzere, diğer tüm kripto para birimleri ile ilgili verileri izlemesine izin verdiğini söylüyor. Sözleşmede ayrıca “işlemleri ayrıştırma”, “korumalı işlem analizi” ve tartışmalı olarak “tarihsel coğrafi izleme verileri” gerçekleştirebileceğini belirtiyordu. Coinbase’in açıklama yapmasının nedeni ise bu maddeler oldu. Şirket açıklamasında kullanılan yazılımlarının kara para aklama ile mücadele ve terör finansmanlarının belirlenmesi için kullanıldığı belirtildi ve iddiaları yalanladı.   

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.606,27 TL 7,48%
ethereumETH/TRY
31.268,78 TL 6,07%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.099,31 TL 8,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,98 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 8,87%
cardanoADA/TRY
8,48 TL 13,00%
solanaSOL/TRY
653,16 TL 11,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 13,62%
Bağlantıyı kopyala