Coinbase Hisseleri 2022 Yılında Neden En Düşük Seviyesini Gördü?

coinbase hisseleri 2022 yilinda neden en dusuk seviyesini gordu

Yahoo verilerine göre Coinbase’in hissesi, şirketin geçtiğimiz yıl halka açılmasından bu yana en düşük fiyatına ulaştı. Coinbase’in hisseleri 21 Aralık 2021’deki 268.15 dolara göre önemli bir düşüş yaşadı.

Coinbase Hisseleri Neden Düşüyor?

Coinbase hisseleri geçtiğimiz yıl 268.15 dolardan işlem görüyordu. Son verilere göre Coinbase hisseleri yüzde 87.04 oranında düşerek 35 dolardan işlem görmeye başladı.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar teknoloji hisselerini de olumsuz etkiledi. Kripto para borsası Coinbase hisseleri teknoloji hisselerinin düşüşünün yanında kripto para birimlerinde yaşanan düşüşlerden de etkilendi.

Coinbase, birincil işi kripto para birimi olan halka açık bir şirket olarak, Block Inc. (eskiden Square) ve Bitcoin madencilik şirketleri Core Scientific ve Riot Blockchain gibi şirketler arasında yer alıyor.

coinbase hisseleri 2022 yilinda neden en dusuk seviyesini gordu 3

Bununla birlikte Coinbase hisseleri düşüşte olmasına rağmen, hisseleri satın alınmaya devam ediyor. Son olarak Ark Invest’in Baş Yatırım Sorumlusu ve Portföy Yöneticisi Cathie Wood, kısa bir süre önce 11.9 milyon dolar değerinde Coinbase Stock’tan 297.000 hisse daha satın almıştı. Yatırım fonu şu anda 246.7 milyon dolar değerinde 6.139.480 Coinbase hissesini elinde tutuyor.

Coinbase hisselerinde yaşanan bu düşüşler elbette ki dünya genelinde yaşanan ve kripto para piyasalarında yaşananlarla bağlantılı. Özellikle kripto para piyasalarında yaşanan bu düşüşler sonrasında Haziran 2022’de Coinbase, işe alımları dondurdu ve yeni işe alınanlar için iş tekliflerini geri almaya başladı. Temmuz 2022’de ise şirket 1.100 çalışanını ya da iş gücünün yüzde 18’ini işten çıkardığını açıklamıştı.

O zamanlar konu hakkında açıklama yapan Coinbase CEO’su Brian Armstrong, hızla değişen ekonomik koşulların ve bir durgunluk potansiyeli sebebiyle personel çıkarma kararı aldıklarını açıkladı. Armstrong açıklamasında ayrıca bu faktörler karşısında şirketin en kötü sonuçlara hazırlanması gerektiğini de belirtti.

Coinbase hisselerinin 2022 yılı boyunca düşmesi ve en düşük seviyelere gelmesi şirketin gelecek planlarını da şekillendiriyor. Şirket hisselerinde yaşanan düşüşlere rağmen, gelecek konusunda iyimserliğini korumaya devam ediyor.

Coinbase İçin Şimdi Neler Olacak?

Coinbase ile ilgili korkuların yersiz olmadığını açıkça görüyoruz. Ancak uzman kişiler tarafından yapılan açıklamalara göre paniğe kapılmak doğru değil. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada ise bunun nedenleri sıralanıyor. FTX gibi bir kripto para borsasından daha şeffaf finansmana ve daha fazla incelemeye tabii olması Coinbase’in uzmanlara göre güçlü yönü.

coinbase hisseleri 2022 yilinda neden en dusuk seviyesini gordu 2

Bununla birlikte Coinbase’in mali sonuçlarının 4 büyük muhasebe firmasından birisi olan Deloitte tarafından denetlenmesi de önemli bir etken. Ayrıca Coinbase, 2022 yılının üçüncü çeyreği itibariyle 5 milyar dolar nakit ile iyi bir sermayeye sahip olduğu görülüyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.454,92 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
34.467,09 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
19,24 TL 0,38%
bnbBNB/TRY
6.499,98 TL 2,51%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
8,80 TL 19,52%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 13,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 5,81%
staked-etherSTETH/TRY
34.465,56 TL 3,55%
matic-networkMATIC/TRY
22,00 TL 4,72%
Bağlantıyı kopyala