ÇKP Dokunmuyor! Çin NFT Pazarı Uçuyor

ckp dokunmuyor cin nft pazari ucuyor

Geçen aylarda Çin, kripto paraları yasaklama haberleriyle gündeme gelmişti. Ülkede yasak devam ederken, NFT ile ilgili yeni adımlar da sürüyor. Çinli dev AliBaba, NFT platformu kurmuştu. Sonrasında NetEase ve ByteDance gibi büyük Çinli şirketler de NFT alanında boy gösterdi. Hal böyle olunca Çin NFT pazarı da uçuşa geçti.

Bu arada söz konusu Çinli şirketlerin kendi tokenlarını satmaya başladığını da belirtelim.

Çin’de bu işlemler Taobao isimli platformda yapılıyor. Ülkede oldukça popüler olan platform, şimdilik Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) radarında da değil.

Çin NFT dünyasını kabul etti

ÇKP’nin Taobao konusunda bir adım atmamış olması, Çin’de NFT’lerin kabul edildiğinin bir göstergesi. Tabii, bunun ne kadar süre devam edeceği de şimdilik bilinmiyor.

Çin NFT pazarı içinde zengin alıcıların hakimiyeti söz konusu. Çinli zenginler, NFT’leri cazibe merkezi haline getirmiş durumda.

ckp dokunmuyor cin nft pazari ucuyor 2

Meitu’nun kurucusu Feng Bo ve Dragonfly Capital’in kurucusu Cai Wensheng, şu anda yüzbinlerce dolara işlem gören Crypto Punks NFT serisine yatırım yaptı.

Tabii Çinliler pahalı NFT’ler satın alma konusunda yalnız değil. TRON’un kurucusu Justin Sun, kısa süre önce 500.000 dolar karşılığında orijinal EtherRocks’lardan birini satın aldı. Bu NFT’ler yıllardır piyasada olsa da, 2021 yılında tüm varlık sınıfında büyük bir ilgi artışı gördü.

Geçen birkaç yıl içinde, kripto para piyasasında büyük getiriler elde edildi. DeFi projeleri 2020 yılıyla birlikte daha da değerlendi. Şimdi de NFT‘ler yükselişte.

Çin’de NFT’lere sağlanan toleransla birlikte, NFT’ler kripto paraların olduğu kategorinin dışında değerlendiriliyor. Bu yüzden hükümetler tarafından aynı tür bir muhalefet uygulanmıyor. Kriptolarla ilgilenmeyen şirketlerin bile NFT yayınlaması, bunun en önemli sebeplerinden biri.

İnsanlar kripto ile giderek daha fazla şey satın alabildiğinden, merkezi olmayan varlıkların Metaverse’de yerel para birimleri olarak rol almasının yolu açıldı. Böylece, merkezi olmayan varlıkların daha da popüler hale gelmesi muhtemel.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 365.576,12 TL 5,66%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.047,83 TL 7,51%
cardano
Cardano (ADA) 19,49 TL 3,09%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.062,68 TL 7,11%
xrp
XRP (XRP) 8,08 TL 6,26%
solana
Solana (SOL) 1.195,95 TL 7,13%
polkadot
Polkadot (DOT) 268,17 TL 6,68%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,47%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,80 TL 7,93%
Copy link
Powered by Social Snap