Çin’in Mesajlaşma Servisine e-CNY Cüzdanı Eklendi

cinde baslatilan e cny cuzdani

Çinli telekom devi China Mobile ve Industrial and Commercial Bank of China, cep telefonunda bir sohbet penceresinden erişilebilen dijital bir yuan cüzdanı oluşturmak için bir araya geldi. Çin’in en büyük iletişim şirketi China Mobile, cüzdanı başlatmak için ülkenin en büyük bankası olan ICBC ile ortaklık kurdu. 5G üzerinden yükseltilmiş SMS hizmetine dayalı bir e-CNY cüzdanı yayınlandı.

Söz konusu olan cüzdan, kullanıcıların sohbet penceresi aracılığıyla para transferi, bakiye kontrolü, fatura ödemesi ve diğer işlemlerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Ancak şu ana kadar 5G üzerinden Mesaj işlevi tam olarak kullanıma sunulmadı. Uygulamayı sadece destekleyecek şekilde tasarlanmış belirli telefonlar kullanabiliyor. 

113841963 wch

e-CNY Cüzdanı, WeChat’e Rakip Olabilir

Çin’in en kapsamlı anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat, kullanıcıların sadece metinle değil aynı zamanda ses, video, konum ve kişi kartlarıyla arkadaşlarına mesaj göndermesine olanak tanıyan yükseltilmiş bir metin sistemi. WeChat’te de WeChat Pay üzerinden benzer bir para transferi seçeneği bulunuyor. Bu yüzden iki sistemin birbirine rakip olabileceği düşünülüyor.

Bu yenilik, Çin’in üç telekom operatörü, China Telecom, China Unicom ve China Mobile tarafından ortaklaşa başlatılmıştı.

Yeni sistem, WeChat Pay ve Alipay kadar popüler olursa, Çin’in e-CNY dağıtım planları için oldukça etkili olabileceği düşünülüyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 724.936,08 TL 5,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.985,26 TL 6,88%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.018,92 TL 4,49%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,08%
solana
Solana (SOL) 2.893,32 TL 10,78%
cardano
Cardano (ADA) 21,25 TL 7,64%
xrp
XRP (XRP) 12,60 TL 4,90%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,08%
polkadot
Polkadot (DOT) 457,67 TL 5,93%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,70 TL 5,00%
Bağlantıyı kopyala