Çin’in Küresel Kripto Piyasası Üzerindeki Etkisi Azalıyor Mu?

cinin kuresel kripto piyasasi uzerindeki etkisi azaliyor mu

Çin, geçen cuma günü, kripto varlık ticaretini ve madenciliğini yasakladığına dair açıklamalar yaptı. Bunun ardından Huobi Global, Çin’deki kullanıcıların hesaplarını 31 Aralık’a kadar askıya alacağını açıkladı. Tüm bu yaşananlara rağmen Asya’da kripto piyasaları pazartesi sabahı yükselik yaşadı. Çıkan haberlerden sonra piyasa çok hızlı bir şekilde toparlandı. Bu da akıllara ‘Çin‘in küresel kripto piyasası üzerindeki etkisi azalıyor mu?’ sorusunu getirdi.

CoinMarketCap verilerine göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Çin’in açıklamalarından sonra 40.936 dolar seviyesine gerilese de yüzde 7 oranında toparlanma yaşadı ve şu anda yaklaşık 43.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Aynı şekilde Ethereum da 2.747 doları görmüşken, şimdilerde 3.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Çin Küresel Kripto Piyasasını Nasıl Etkiledi?

Çin’deki yasak haberlerinden sonra kripto varlık piyasasının toplam değeri 1.99 trilyon dolardan 1.86 trilyon dolara geriledi. Ancak, bu miktar da tekrardan 1.94 trilyon dolar seviyesine çıktı.

EQONEX döviz satış müdürü Justin d’Anethan yaptığı açıklamada bu olayı ‘Yalancı Çoban’ın hikayesine benzetti. İnsanların bir süre sonra umursamayı bıraktığına dikkat çekti.

cinin kuresel kripto piyasasi uzerindeki etkisi azaliyor mu 2

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi şu anda ‘Korku’ seviyesinde. Ancak, kripto piyasası uzmanları, Çin’in en son yasağına rağmen kripto para birimlerinde uzun vadeli yükselişlerin devam ettiğini söyledi.

City Index’in APAC kıdemli pazar analisti Tony Sycamore da konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Sycamore, “Bitcoin’in geçen haftaki 39.573 ABD dolarının üzerinde kalmasını sağlarsa, teknik görünüm olumlu olmaya devam ediyor” dedi. Sycamore, teknik görünümün, geçen haftaki 2,650 ABD dolarının üzerinde kalması koşuluyla, Ethereum için olumlu olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 508.951,77 TL 1,92%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.559,46 TL 2,31%
cardano
Cardano (ADA) 19,91 TL 2,16%
tether
Tether (USDT) 8,97 TL 0,06%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.739,57 TL 1,14%
xrp
XRP (XRP) 10,41 TL 4,88%
solana
Solana (SOL) 1.353,99 TL 3,36%
polkadot
Polkadot (DOT) 313,87 TL 4,35%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,97 TL 0,15%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,11 TL 4,72%
Copy link
Powered by Social Snap