Çin’de Hashrate Oranı %90 Oranında Düştü ve Blockchain Odaklı Şirketler Ülkeyi Terk Ediyor

cin

BTC.TOP, dünyadaki en etkili Bitcoin (BTC) madencilik havuzlarının kohortunda yer alıyor. Şirket son bir yıl içerisinde Bitcoin hashrate’inin %2.3’ünden sorumluydu.

Şirketin CEO’su Jiang Zhuoer’in paylaştığı bir gönderiye göre, Çin’deki madencilik merkezlerinin %90’ı kapatıldı. Tüm devler oyunun dışına itilmiş durumdayken, sadece küçük ölçekli olanlar operasyonlarına devam ediyor.

Çin’in baskısı sebebiyle, en güçlü aktörler dahi, operasyonlarını farklı ülkelerde devam ettirme kararı aldı.

BTC.TOP’un CEO’suna göre, Huobi Global tüm yöneticileri ve bazı çalışanları yurtdışına götürdü. Kripto para borsası OKEx’in arkasında şirketi OKCoin de Çin’den ayrılanlar arasında yerini aldı.

Daha Fazla Kısıtlama Gündemde

Sonuç olarak, Çin’deki blockchain odaklı işletmeler tamamen yok edildi. Bir hizmet, donanım altyapısını yurt dışına taşısa bile, Çin’de normal şekilde çalışması imkansız olacaktır.

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerine yönelik saldırılar yalnızca madencileri ve girişimcileri değil, aynı zamanda ortalama trader’ları da hedef aldı. Artık Çin’li trader’lar dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e erişemiyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
358.991,11 TL 0,69%
ethereumETH/TRY
24.560,22 TL 0,62%
tetherUSDT/TRY
18,52 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,52 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.258,60 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
8,82 TL 0,69%
binance-usdBUSD/TRY
18,49 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,92%
solanaSOL/TRY
609,84 TL 2,95%
dogecoinDOGE/TRY
1,16 TL 3,78%
Bağlantıyı kopyala