Çin’de Dijital Yuan Kullanımı, Bir Yılda Yüzde 1,800 Arttı

cinde dijital yuan kullanimi bir yilda yuzde 1800 artti

Kripto para birimlerine karşı uyguladığı sert düzenlemelerle bilinen Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanımı, ülkede her geçen gün artmaya devam ediyor. CBDC denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Çin, dijital yuan kullanımının genişletilmesi için çalışmalar yapmıştı. Ülke, bu çalışmalarının meyvesini almaya başladı.

Çin’de Dijital Yuan Kullanımı Artıyor

Kripto para birimlerini ülkede yasaklayarak kendi merkez bankası dijital para birimini çıkaran Çin’de dijital yuan işlem hacminin 2021 sonunda 13 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

1,402 milyar nüfusa sahip olan Çin’de, dijital yuan cüzdan sahiplerinin sayısı 261 milyon olduğu aktarıldı. Bununla birlikte dijital yuan kullanımı son 12 ayda 18 kat arttığı bildirildi.

cinde dijital yuan kullanimi bir yilda yuzde 1800 artti

Dijital yuanı kullanıma sunduğundan beri Çin, daha fazla insanın dijital para birimini kullanması için çeşitli genişletme çalışmaları yapmaya başlamıştı.

Hatırlatacak olursak, Çin, Shenzhen, Guangzhou ve Xiong bölgelerinde, ekonomiyi canlandırmak ve yerel tüketimi artırmak için “kırmızı paketler” şeklinde ücretsiz dijital yuan dağıtacağını duyurmuştu.

Ayrıca Çin dijital yuanın okullarda da kullanılmasını sağlayan bir çalışma yürütmüştü. Çin, Lu Xun Lisesi‘nin, öğrencilere dijital yuan ödeme işlevlerine sahip yeni akıllı kart cihazı sağladığını duyurmuştu. Böylece Çin, eğitim kurumlarında dijital para biriminin kullanımını genişletmeye başladı.

Son olarak, Çin’in ilk üç Telekom sağlayıcısından biri olan China Unicom, ülkenin yeni gelişen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarını ilerletmek için mobil uygulamasında, telefon faturaları için dijital yuan kabul etmeye başlamıştı.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
327.913,07 TL 2,75%
ethereumETH/TRY
18.297,08 TL 4,26%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
3.740,81 TL 3,84%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,20%
cardanoADA/TRY
7,72 TL 3,02%
xrpXRP/TRY
5,39 TL 3,02%
solanaSOL/TRY
567,71 TL 4,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 3,47%
Bağlantıyı kopyala