Çin’de Blokzincir Dünyası Hızla Büyüyor, Kayıtlı Şirketler Artıyor

cinde blokzincir dunyasi hizla buyuyor kayitli sirketler artiyor

Kripto para ticaretini yasaklamasıyla öne çıkan Çin, blokzincir alanında faaliyet gösteren şirketleri ise desteklemeye devam ediyor. Bu alanda hizmet veren şirketlerin sayısı 1.821’e çıktı.

Çin’deki Blokzincir Şirketlerinin Sayısı Artıyor

South China Morning Post‘un haberine göre, Çin’in blokzincir pazarı büyümeye devam ediyor. Mart 2019’dan 2021’e kadar Çin Siber Uzay İdaresi, her iki ila dört ayda bir yeni girişimlerin yeni listelerini yayınlama hızını artırdı. Her ne kadar ülke kripto para ticaretini yasaklamış olsa da giderek artan Çinli blokzincir şirketleri için yeni uygulamalar artıyor.

Ajans, yasal, finansal, tarımsal ve fikri mülkiyet koruma hizmetlerini kapsayan blokzincir projeleri ile 3 yıl içinde 197 liste yayınladı. Bu hızlandırılmış yayın programı, merkezi olmayan uygulamalar üzerinde sıkı kontrol sağlarken, ülkenin ekonomik ve teknolojik hedefleriyle uyumlu blokzincir uygulamaları geliştirme kararlılığını da gösteriyor.

Tabii dediğimiz gibi kripto para ticaretinin yasaklanamsıyla Çinli şirketler, blokzincir için yeni uygulama alanları da arıyor.

Araştırma şirketi IDC, Çin‘deki blokzincir pazarının 2025 yılına kadar 3,2 milyar ABD dolarının üzerinde bir değere sahip olabileceğini söylüyor. 2020’den 2025’e kadar ise yıllık yüzde 47’lik bir bileşik büyüme oranı olabileceği tahmin ediyor.

cinde blokzincir dunyasi hizla buyuyor kayitli sirketler artiyor 2

Çin’deki şirketlere bakacak olursak, ülkenin en büyük teknoloji şirketlerinin büyük bir kısmı blokzincir hizmetine sahip. Bunların arasında Tencent’i, JD.com’u, Xiaomi’yi, NetEase’i ve Baidu’yu sayabiliriz.

Diğer yandan bankalar da finansal kullanım için blokzincir teknolojisini araştırıyor. Örnek vermek gerekirse China Zheshang Bank’ın 2019’daki bir listeye göre CAC’ye kayıtlı beş hizmeti var. Bunlar arasında kişisel finansal transferler, alacaklar ve tedarik zinciri yönetimi yer alıyor.

Son olarak şunu da söyleyelim yayımlanan rapora göre, kayıtlı hizmetlerin çoğu yasal ve finansal uygulamalar ve müşterilerin akıllı sözleşmeler gibi önceden var olan blokzincir teknolojilerini kendi işlerine uygulamalarına olanak tanıyan Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS) için kullanılıyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala