Çin’de Bir Üniversite, Baidu’nun Metaverse’ine Girdi

cinde bir universite baidunun metaverseine girdi

Çin’in büyük üniversitelerinden biri olan Çin İletişim Üniversitesi, fiziksel kampüsünü Baidu‘nun XiRang isimli metaverse’ine taşıdı. Üniversite, ülkenin metaverse‘e katılan ilk akademik kurumu oldu.

Çin İletişim Üniversitesi, Baidu XiRang’te

Birçok kurum ve kuruluş, metaverse‘teki fırsatları araştırıyor. Bu doğrultuda Çin İletişim Üniversitesi de Baidu’nun XiRang isimli metaverse’inde Çin’in metaverse’teki ilk akademik kurumu olarak faaliyet göstermeye başladı.

Sanal kampüsün ziyaretçileri, VR gözlüklerle, cep telefonlarıyla ya da bilgisayarlarıyla kampüste gezebilecek. Bu arada söz konusu üniversitenin, nesiller boyu gazeteci yetiştirdiğini de söyleyelim.

cinde bir universite baidunun metaverseine girdi 2

Baidu tarafından geliştirilen XiRang‘in kelime anlamı Umut Ülkesi. Aralık ayında piyasaya sürülen XiRang, blok zinciri olmayan bir çevrimiçi metaverse platformu.

Teknoloji devi Meta (Facebook) da VR kulaklık üreticisi VictoryXR ile bir ortaklık kurmuştu. Bu ortaklık kapsamında Meta, 10 üniversite kampüsü inşa etmeyi planlıyor.

Stanford Üniversitesi de uzaktan öğrenim ve etkileşime olanak sağlamak için Kasım 2021’de ilk VR sınıfını açmıştı.

Dünyaca ünlü üniversiteler de hızla yeni teknolojileri entegre etmeye çalışıyor diyebiliriz. Özellikle, hala tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ederken, bu geliştirmeler oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
481.764,37 TL 4,85%
ethereumETH/TRY
32.089,85 TL 3,52%
tetherUSDT/TRY
15,87 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
15,89 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
4.868,50 TL 5,38%
xrpXRP/TRY
6,69 TL 3,31%
binance-usdBUSD/TRY
15,87 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
8,56 TL 3,50%
solanaSOL/TRY
843,76 TL 5,72%
dogecoinDOGE/TRY
1,38 TL 1,79%
Bağlantıyı kopyala