Anasayfa Haberler Çin Yeni Kurallarını Duyurdu

Çin Yeni Kurallarını Duyurdu

Çin, Blockchain şirketlerini yakından ilgilendiren yeni kararlar aldı. Yeni konulan kuralların Blockchain şirketlerini zorda bırakması ihtimali tedirginlik yarattı...

12
0

Çin’de İnternet düzenleyicisi kurum olan Çin Siber İdaresi (CAC), kripto para ve blok zinciri şirketlerine ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda yer alan kurallar 19 Şubat’da yürürlüğe girecek.

Kurallar Çok Katı

Çin daha önce 2017 yılında ICO’ları yasaklayarak borsalara büyük bir zarar vermişti. Yeni koyulan kurallar darbe vermese de ilgili şirketleri zor durumda bırakabilir. Düzenlemelerden en önemlisi şirketlerin kullanıcılarının faaliyetlerini kaydetmesi ve gerekli durumda kurumlara iletmesi zorunluluğu. Kurallardan bir diğeri ise kullanıcıların telefon onayından geçirilmesi.

Blok zinciri teknolojisi geliştiren şirketler ise hizmeti verdikten sonra ki 10 gün içerisinde yetkililere hizmet detaylarını iletmek durumunda. Dosyalama işlemi bittikten sonra yetkililer 20 gün içerisinde gerekli hizmeti ve şirketi değerlendirecekler. Hizmetin kabul görmemesi durumunda ise şirketin faaliyetlerine kısıtlama getirilecek. İlgili şirketlerin de tüm bilgileri İnternet sitesinde yer almak zorunda.

Kara para aklama, terörü finanse etmek ve vergi kaçırmak gibi işlemler amacıyla kripto varlıkları kullanan kişilerin hesaplarının kapatılması ve ilgili makamlara da bildirilmesi gerekiyor. Bu noktada çok sert tutum izleyen Çin hükümeti, yurt dışına dolar çıkarmak konusunda da oldukça katı. Kripto varlıklar sayesinde yurt dışına yüksek miktarlarda dolar çıkarıldığı için ülke bu varlıklara karşı oldukça tepkili. Alınan bu kararlar ise kripto varlıkların doğasına tamamen aykırı. 2017 yılında alınan kararlara baktığımızda ise bu kuralların gelmesi muhtemeldi. Bu yıl birçok şirket faaliyetlerini farklı ülkelere taşıyacaktır.