Çin, Yabancı Parayı Dijital Yuan’a Çeviren Makineyi Açıkladı

cin yabanci parayi dijital yuana ceviren makineyi acikladi 2

Çin, kripto ticareti veya madenciliği ile ilgili olan bütün işlemleri yasaklaması sonrası çok fazla gündeme gelmeye başladı. Bununla beraber Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC’ler) Dijital Yuan‘ın daha iyi kullanıma sunulması için çalışmalarına devam ediyor.

China Times tarafından yapılan açıklamaya göre; Çin Merkez Bankası yabancı para birimlerini Dijital Yuan’a çeviren bir makineyi açıkladı. Makine muhtemelen merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) dünyanın geri kalanına tanıtılacağı 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için hazırlanıyor.

cin yabanci parayi dijital yuana ceviren makineyi acikladi

Yabancı Paraları Dijital Yuan’a Çeviren Makine için Pasaport Yeterli

Yayınlanan rapora göre; söz konusu olan bu makine için kullanıcıların pasaportlarını işleme bağlaması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymayacak. Kullanıcıların sadece pasaportlarını bağlaması yeterli olacak. Ayrıca Çin’in Şanghay’daki Uluslararası İthalat Fuarı’nda tanıtılan makine şu anda 17 yabancı para birimini destekliyor.

PBOC Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü başkanı Mu Changchun, geçen hafta Çin CBDC’lerinin büyümesi hakkında bilgi verdi. Mu Changchun, CBDC’nin 9.7 milyar dolarlık işlemlerde kullanıldığını da söyledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 657.875,39 TL 0,12%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.533,85 TL 0,56%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.292,12 TL 2,59%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 1,06%
solana
Solana (SOL) 2.371,36 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 18,74 TL 0,14%
xrp
XRP (XRP) 11,42 TL 0,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,51%
polkadot
Polkadot (DOT) 425,18 TL 1,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,48 TL 0,79%
Bağlantıyı kopyala