Çin Merkez Bankası’nın Eski Yetkilisinden Dijital Yuan Açıklaması

vcin halk bankasinin eski yetkilisinden dijital yuan aciklamasidd

Kripto para birimlerine karşı uyguladığı sert düzenlemelerle bilinen Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanımı, ülkede her geçen gün artmaya devam ediyor. Kısa süre önce ülkede dijital yuan kullanımı artmaya başladığı bilgisi gelmişti. Son olarak Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) eski bir yetkilisi, dijital yuan kullanımını düşük bulduğunu açıkladı.

PBOC Eski Yetkilisi, Dijital Yuan Kullanımını Düşük Buldu

Kripto para piyasası hareketli bir dönemden geçerken, blockchain teknolojisinin kullanımı ülkelerin gündeminde daha sık yer alamaya başladı. Birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile yakından ilgilenir hale geldi. Son olarak eski bir Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) araştırma direktörü ve Tsinghua Üniversitesi’nde şu anki finans profesörü olan Xie Ping, bir üniversite konferansında Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında eleştirel kamuoyu yorumları yaptı.

cin halk bankasinin eski yetkilisinden dijital yuan aciklamasiadd

Eski merkez bankacısı, e-CNY’nin kullanım durumunun nakit ikamesi olarak mevcut kullanımından değiştirilmesi gerektiğini ve finansal ürünler için ödeme yapma veya benimsemeyi artırmak için daha fazla ödeme platformuna bağlanma gibi diğer kullanımlara açılması gerektiğini söyledi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
432.585,24 TL 1,57%
ethereumETH/TRY
30.747,23 TL 2,13%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
6.194,66 TL 0,46%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
7,53 TL 2,92%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,21%
cardanoADA/TRY
7,42 TL 1,27%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 3,29%
okbOKB/TRY
847,82 TL 9,75%
Bağlantıyı kopyala