Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Tamamen Anonim Bir CBDC Söz Konusu Değil

Abone Ol:google-news
0
22/03/2021

Çin Merkez Bankası yetkilisi Mu Changchun, merkez bankası dijital para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Cumartesi günü katıldığı bir forumda konuşan Changchun, tamamen anonim bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) piyasaya sürmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası’nın (PBoC) Dijital Para Araştırma Enstitüsü başkanı Mu Changchun, Çin’in oluşturmaya çalıştığı CBDC tasarımının merkezinde “kontrol edilebilir anonimlik” olduğunu kaydetti. Dijital yuanın sadece bir ödeme yöntemi olmayacağını söyleyen yetkili, ilk kez söz konusu CBDC’nin bir finansal gözetim aracı olarak kullanımını açık bir şekilde onayladı:

“CBDC’nin anonimliğinin ön koşulu, risk kontrollü ve sınırlı olmasıdır. Tamamen anonim bir CBDC pratik değildir. Kontrol edilebilir anonimlik uluslararası fikir birliğine dayanıyor. Kara para aklama, terörle mücadele finansmanı ve vergi kaçakçılığı önleme amaçlarını karşılamayan herhangi bir tasarım basitçe veto edilecek.”

Kontrol edilebilir anonimlik özelliği, mahremiyetin sadece kullanıcıların kendi aralarında gerçekleştirdiği işlemlerde geçerli olduğu anlamına geliyor. Ancak bu işlemlerin ayrıntıları, merkez bankası veya düzenleyiciler tarafından görülebiliyor.

Changchun, dijital yuanın aşırı kullanıcı mahremiyetine odaklanması ve suç faaliyetlerini gözetleme özelliğini görmezden gelmesi durumunda ciddi sonuçlar yaratabileceğini belirtti. Yetkili, düzenleyici çevreler tarafından sıklıkla dile getirilen yasadışı kullanım durumuna vurgu yaptı ve Tether’ın USDT’sinin ve Bitcoim’in uyuşturucu ticareti, çevrim içi kumar ve yasa dışı ekonomik faaliyetlerden elde edilen gelirleri aklamada yaygın olarak kullanıldığını ifade etti.

Kaynak: The Block

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.025 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 326.523,44 TL 10,90%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.803,55 TL 5,66%
tether
Tether (USDT) 8,39 TL 0,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.018,75 TL 5,78%
cardano
Cardano (ADA) 12,92 TL 4,92%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,71 TL 3,72%
xrp
XRP (XRP) 7,33 TL 5,31%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,39 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 181,74 TL 5,73%
uniswap
Uniswap (UNI) 190,72 TL 7,76%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap