Çin, Kripto ile İlgili İkinci Yarı Planlarını Açıkladı

cin kripto ile ilgili ikinci yari planlarini acikladi

Kripto paralar artık ülkelerin gündeminde. Kimi ülkeler bu entegrasyon için düğmeye basarken, kimileri de yasaklarla kripto para dünyasını baskılar durumda. Yasaklarıyla öne çıkan ülkelerden biri de Çin. Çin, 2021 yılın başlarında kripto para birimlerine olan baskıyı yoğunlaşmıştı. Yılın ikinci yarasının devam ettiği şu günlerde, ikinci yarıya dair planlar da açıklandı.

Çin’deki has oranları ve kalabalık nüfus, kripto para birimlerinde de önemli bir rol oynuyor.

Çin Kripto Para Birimlerine Yönelik Baskıyı Sürdürüyor

Geçen günlerde, kripto para birimlerine karşı mücadeledeki önemli baskılara dikkat çeken, 2021 Çin Finansal İstikrar Raporu yayınlandı. Raporda, sanal para birimi işlemlerine karşı mücadelenin tamamlandığı ve artık normalleştirilmiş denetime aktarıldığı yazıyordu. Yani, yılın geri kalanında misyon; statükoyu korumak.

Bundan sonrası için Çin düzenleyici otoritelerinin, ülkedeki kripto para birimlerine karşı yeni ve doğrudan politikalar getirmeyeceğini söyleyebiliriz. Uluslararası borsalar Çin’de kara listeye alınmış durumda. Çin vatandaşlarının kullanamadığı bu borsalar da ilerleyen dönemde uyumluluk sürecine girebilir.

cin kripto ile ilgili ikinci yari planlarini acikladi 2

Biraz geçmişe gidecek olursak, Çin‘in kripto para birimleriyle mücadele dolu bir ilişkisi vardı diyebiliriz. Bu durum, 2021 yılında gelen baskıyla sonuçlandı. Kripto para ticari yasağı bu dönemde duyuruldu ve bankaların kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırması engellendi. Mayıs ayında yaşanan çöküş de böyle tetiklendi. Madencilik faaliyeti önemli derecede engellendi. Durum böyle olunca madenciler ülkeden çıkış planları yapmayı başladı. Bu da hash oranlarında düşüşe yol açtı.

Çin tarafından bu baskıların sebebi, ‘Yatırımcı fonlarını koruma ihtiyacı’ olarak açıklanmıştı.

Çin tarafından sanal para birimlerine normalleştirilmiş bir denetim yaklaşımının gelecek olması, ilerleyen dönemde büyük ve etkileyici düzenleyici politikaların gelmeyeceği anlamına geliyor. Bu da piyasaların istikrara kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 357.480,16 TL 5,50%
ethereum
Ethereum (ETH) 23.918,84 TL 10,21%
tether
Tether (USDT) 8,60 TL 0,81%
cardano
Cardano (ADA) 17,97 TL 5,67%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.938,74 TL 8,82%
xrp
XRP (XRP) 7,73 TL 8,79%
solana
Solana (SOL) 1.129,57 TL 10,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,57 TL 1,07%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,02 TL 7,96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,73 TL 9,43%
Copy link
Powered by Social Snap