Çin, Halkın Kripto Para Haberlerine Erişimini Zorlaştırıyor

cin halkin kripto para haberlerine erisimini zorlastiriyor

Uzun süredir kripto para ekosistemine uyguladığı kısıtlamalarla adından söz ettiren Çin, bu kısıtlamaları genişletme kararı aldı. Çin‘de kripto para haberleri yapan web sitesi Chainnews, içerik üretim ve paylaşım kanallarını kapattı. Chainnews’in kapanmasına ek olarak, internet genelinde kripto parayla ilgili bazı içeriklere erişim de kısıtlandı.

Çin, Halkın Kripto Para Haberlerine de El Atıyor

Chainnews‘in medya kanallarını kapatması ile beraber Çinli internet servis sağlayıcıları, internet geneli kripto para heberlerine erişim kısıtlaması getirdi. Bu yıl kasım ayı itibariyle, Çin’in Chainnews, ODaily ve BlockBeats gibi bilinir kripto medya kuruluşlarının mobil uygulamaları erişilmez hale geldi. Bu kuruluşlar, düzenleme sebebiyle artık Telegram gibi yayın kanalları üstünden haber akışı sağlayamaya devam ediyor.

cin halkin kripto para haberlerine erisimini zorlastiriyor 2

Birkaç ay önce, Çin menşeili kripto medya kuruluşları dışında, CoinMarketCap, CoinGecko ve TradingView gibi piyasa bilgi kuruluşları da kısıtlandı.

Bu hamleler, Çin’in, kripto para endüstrisi üzerindeki kontrolünü gevşetmediğinin işaretleri diyebiliriz.

Ülkede, madencilik tarafında da bazı yeni önlemler alınıyor.

Çin’deki internet servis sağlayıcıları, yerli madencilik havuzlarının IP’lerine erişimi kısıtlamak üzere harekete geçti. Bu internet servis sağlayıcıları, yerli madencilik IP’Lerini ve bu madencilik şirketlerinin ekipmanlarına erişmek için kullandıkları URL’leri kara listeye almaya başladı.

The Block’un verilerine göre, Çin IP’leri üzerinden, Bitcoin ve Ethereum hash oranına göre en büyük 10 madencilik havuzuna erişilemiyor. Bunlar arasında F2Pool, ViaBTC, BinancePool ve BTC.com gibi kurumlar var. Bu engellemeyle beraber, Bitcoin ve Ethereum’un gerçek zamanlı hash oranında yaklaşık yüzde 10 düşüş görüldü.

İrem Dölen

İrem Dölen

İrem, 2000 yılında İstanbul Bahçelievler'de doğdu. Küçüklüğünden beri yazarlık, editörlük hedefleri vardı ve buna istinaden kendini geliştirmeyi hedefledi. Şu an Türk - Alman Üniversitesi'nde Kültür ve İletişim Bilimleri 2.sınıf öğrencisi. Bunun yanında TAÜ Medya ve İletişim Kulübü başkanlığını devam ettirmekte. İstanbul Blockchain Women Derneği'nde teknoloji ekibi üyesi ve hazlihazırda proje, etkinliklerine devam ediyor. Aynı zamanda, Türk - Alman Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde İçerik Üretimi ve Görselleştirme Sorumlusu. Yazarlık üstüne edindiği ilk tecrübe MİK Portal sitesine akademik içerik üreterek oldu, şu an hala boş zamanlarında devam ediyor. BTCHaber.com'da yazarlık ve editörlük alanında kendini geliştirmeye imkanı buldu ve bu çatı altında kendini yeni tecrübeler katıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 512.217,12 TL 0,49%
ethereum
Ethereum (ETH) 34.551,63 TL 3,78%
tether
Tether (USDT) 13,60 TL 0,42%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.277,79 TL 0,70%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,60 TL 0,28%
cardano
Cardano (ADA) 14,42 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 8,34 TL 0,42%
solana
Solana (SOL) 1.247,52 TL 1,07%
terra-luna
Terra (LUNA) 694,02 TL 7,37%
polkadot
Polkadot (DOT) 250,16 TL 0,18%
Bağlantıyı kopyala