Çin, Ekonomiyi Canlandırmak İçin Dijital Yuan Dağıtacak

cin ekonomiyi canlandirmak icin ucretsiz dijital yuan dagitacak

Kripto paraları ülkesinde yasaklayan Çin, dijital para birimi için çalışmalar yapmaya ve bu konudaki planlarını genişletmeye devam ediyor. Bu kez Çin, ekonomisini canlandırmak ve dijital para biriminin kullanımını arttırmak için yeni bir adım attı.

Çin, CBDC Kullanımını Genişletmek İçin Çalışıyor

Forkast‘a göre, Çin, Shenzhen, Guangzhou ve Xiong bölgelerinde, ekonomiyi canlandırmak ve yerel tüketimi artırmak için “kırmızı paketler” şeklinde ücretsiz dijital yuan dağıtacağını duyurdu.

cin ekonomiyi canlandirmak icin ucretsiz dijital yuan dagitacak 1

Çin gibi birçok Asya ülkesinde bulunan bu kırmızı paketler, özel günlerde kırmızı zarflar içinde verilen para hediyeleridir, ancak bu paketler Çin’in e-CNY’si yani merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için dijital kuponlar şeklinde dağıtılacak.

Shenzhen, bölge sakinlerine 88, 100 ve 128 yuanlık kırmızı paketler kazanma şansı veren piyango sistemini Perşembe gününden itibaren başlatacak. Bu piyango sisteminde Çin, 30 milyon dijital yuan (4,5 milyon dolar) dağıtacak.

Çin’in Guangzhou‘daki Nansha Bölgesi’nde ise geçtiğimiz Çarşamba günü yemek ve perakende sektörlerini desteklemek için kırmızı paketlerinde dijital yuan 10 milyon dağıtacağını söyledi, ancak yayınlanma tarihini henüz açıklamadı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Pekin’in güneybatısındaki özel bir ekonomik bölge olan Xiong’an Yeni Bölgesi, tüketimi artırmaya yönelik 50 milyon yuanlık kırmızı paketler dağıtmaya başladı.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
440.892,29 TL 0,66%
ethereumETH/TRY
35.711,18 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
17,99 TL 0,19%
bnbBNB/TRY
5.869,83 TL 0,80%
cardanoADA/TRY
10,44 TL 4,38%
xrpXRP/TRY
6,94 TL 1,89%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,13%
solanaSOL/TRY
837,09 TL 0,12%
polkadotDOT/TRY
167,70 TL 1,23%
Bağlantıyı kopyala