Çin, e-CNY Testlerini Sürdürüyor! Hedef 2022 Olimpiyatları

cinin e cny test calismalarindaki performansi yuksek

Çin, dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmelerinde dünyadaki diğer gelişmiş ülkelerden önde bir performans gösteriyor. Bununla birlikte, Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, özellikle düzenleme ve ödemelerle ilgili bazı sorunlar hala devam ediyor. Çin, dijital Yuan (e-CNY) testleri için çalışmalarını olimpiyatlara kadar bitirmeyi planlıyor.

Çin Dijital Finans Forumu‘nda konuşan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, e-CNY test çalışmalarının güzel bir ivme kazandığını söylerken, bazı sorunların ise hala çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. Bakan ayrıca konu ile ilgili düzenleyici kuralların, kabul ortamlarının ve ödeme sistemlerinin iyileştirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

e-CNY Çalışmaları, PBOC’nin Desteğiyle Hız Kazanıyor

Dijital Yuan e-CNY pilot testleri, işletmelerin deneme yaptığı PBOC’nin desteğiyle hız kazanıyor. Geçtiğimiz günlerde Çinli e-ticaret devi Meituan‘ın teste bağlandığı, 10 yuan değerinde dijital yuan kırmızı paketlerini yayınladığı ve bunun, yıl sonuna kadar devam edeceği söylenmişti.

cin e cny testlerini surduruyor hedef 2022 olimpiyatlari 2

Çin’de milyonlarca para birimi daha önceleri kullanım niteliklerini ve testleri artırmak amacıyla düzenlenmişti ve ardından dağıtıma sokulmuştu. Ayrıca Çin, ülkede düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’na kadar dijital para birimleri ile ilgili çalışmalarını sonlandırmayı ve yakında tamamen para birimlerini serbest bırakmayı hedefliyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 659.237,09 TL 3,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 55.650,24 TL 4,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.376,17 TL 6,04%
tether
Tether (USDT) 13,68 TL 0,30%
solana
Solana (SOL) 2.535,96 TL 8,46%
cardano
Cardano (ADA) 17,81 TL 6,70%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,68 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 10,57 TL 8,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 357,78 TL 9,14%
terra-luna
Terra (LUNA) 845,46 TL 18,03%
Bağlantıyı kopyala