Çin Devletinin Blockchain Ağından NFT’ye Destek

cin devletinin blockchain agindan nftye destek2

Çin‘in devlet destekli Blockchain Hizmet Ağı (BSN), NFT‘leri ekosistemine ekleyeceğini duyurdu. Telekomünikasyon devi China Mobile tarafından geliştirilen “Zhong Yi Chain”nin, evde üretilen NFT’lerin büyümesini desteklenecek.

China Mobile, BSN’nin dört kurucu üyesinden biri olarak hizmet veriyor. Toplulukta aktif olarak yer alan telekom şirketi, kendi ulusal mobil telekomünikasyon şebekesi üzerinden dünyanın en büyüğüdür.

Çin Devletinin Blockchain Ağına Karşın NFT’lere Sınırlı Yaklaşım

Kripto para birimi işlemlerinin yasak olduğu ülkede kullanıcılara NFT verilmesine izin veriliyor. Yeni hizmet servisi, bu kapsamdaki bir altyapı olan BSN-DDC ağında hizmet veriyor.

EOS‘a dayanan Zhong Yi Chain, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturması için BSN açık izinli blockchain’inde giderek artan sayıda teknik seçenek ekliyor.

Çin’de, kripto para birimlerinin aksine NFT’lerin yasaklanmadığını hatırlatalım. Devlete ait medya kuruluşları NFT’lerin spekülatif doğasına karşı uyarılar yayınlıyor. Fakat bazıları kendi dijital token (NFT) koleksiyonlarını yayınladı.

Çin’de, yıllık genel kurul oturumlarında metaverse düzenleme ve yatırımı öneren beklentiler belirlenmişti. Yüksek Halk Savcılığı direktörü Zheng Xinjian yasadışı bağış toplama olarak kabul edilen ve metaverse, NFT yoluyla gizlenen mali suçları ele almıştı.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
432.264,93 TL 1,92%
ethereumETH/TRY
34.069,65 TL 4,44%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,22%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,32%
bnbBNB/TRY
5.700,87 TL 1,74%
cardanoADA/TRY
10,06 TL 2,91%
xrpXRP/TRY
6,67 TL 3,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,92 TL 0,40%
solanaSOL/TRY
788,48 TL 4,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,37 TL 5,26%
Bağlantıyı kopyala