bitcoinBTC/TRY
1.091.912,71 TL 0,37%
ethereumETH/TRY
59.368,27 TL 1,01%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.590,85 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
17,54 TL 0,58%
solanaSOL/TRY
1.713,13 TL 0,28%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
59.269,84 TL 0,91%
cardanoADA/TRY
10,87 TL 1,71%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 3,48%

Paylaş

Çin, CBDC Genişletme Çalışmalarına Devam Ediyor

cin cbdc genisletme calismalarina devam ediyor

Kripto paraları ülkesinde yasaklayan Çin, merkez bankası dijital para birimi dijital yuan’ın kullanımını yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Çin Halk Bankası, e-CNY dijital para biriminin deneme süresini Guangdong’un yanı sıra Jiangsu, Hebei ve Sichuan gibi eyaletlere genişletmeyi planlıyor.

Çin, Dijital Yuna’ı Gelişletiyor

Coindesk’e göre, Çin merkez bankası e-CNY dijital para biriminin deneme süresini en kalabalık eyaletlerden olan Guangdong da olmak üzere dört büyük eyalete doğru genişletecek.

cin cbdc genisletme calismalarina devam ediyor

Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei yaptığı açıklamada, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) CBDC çalışmalarına Jiangsu, Hebei ve Sichuan’da da yapmaya başlayacağını belirtti. Genişleme için herhangi bir zaman çizelgesi sunulmadı. Yifei bunun “uygun bir zamanda” olacağını söyledi.

Son iki yıldır Çin’de merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) denemeleri yapılmaya devam ediyor. Dijital para biriminin genişlemesi için Çinli yatırımcılara yeni fırsatlar sunuluyor ve teşvik ediliyor.

Geçtiğimiz yıl ekim ayı itibariyle yaklaşık 140 milyon kişi e-CNY cüzdanı açtı ve 62 milyar yuan (9 milyar dolar) değerinde işlem gerçekleştirildi.

Ayrıca CBDC geliştirme konusunda bayrağı elinde tutan Çin’in ardından birçok ülke bu konuda çalışıyor. Özellikle Güney Kore ve İsveç’in CBDC planları da geçtiğimiz yıl test aşamasına başlamıştı.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala