Çin, Blockchain Araştırma Merkezini Kurmaya Hazırlanıyor

cin blockchain arastirma merkezini kurmaya hazirlaniyorfbdgtb

Çin kripto para sektöründe başlarda çok temkinli yaklaşmış olsa da blockchain teknolojisiyle çoğu zaman yakından ilgilenmişti. Bu kez çıkan haberlere göre; Çin, kripto üzerindeki devam eden baskılarına rağmen, başkent Pekin’de Ulusal Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’ni başlatma noktasına kadar blockchain teknolojisini benimsemeye devam ediyor. 

Çin, Blockchain’i Benimsemeye Devam Ediyor

Kripto para birimleri konusunda sert yaptırımlarıyla bilinen Çin, Blockchain ile ilgilendiğini ve bu alanda bir merkez kurmak için çalışmalar yaptığını açıkladı.

Çin’in kuracağı merkez, çekirdek blockchain teknolojilerine ilişkin araştırmaları yürütmek için yerel üniversiteler, düşünce kuruluşları ve blockchain işletmeleri ile bir araştırma ağı oluşturacak. Bu araştırma, raporda vurgulandığı gibi Çin’in ve özellikle endüstrisinin daha fazla dijitalleşmesi için kullanılacak.

cin blockchain arastirma merkezini kurmaya hazirlaniyorgrteg

Yeni kurumdan sorumlu olan kişi, Chang’an Chain veya ChainMaker blok zincirinin geliştirilmesiyle ünlü bir kuruluş olan Beijing Academy of Blockchain and Edge Computing’dir (BABEC). Bu blockchain halihazırda, çoğu devlete ait olan China Construction Bank veya China Unicom gibi 50 ticari şirketten oluşan bir ekosistem tarafından destekleniyor.

Blockchain ile birlikte, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi Çin hükümetinin ticari markası haline geldi. Milyonlarca dolar değerinde e-CNY, benimsenmesini artırmak amacıyla ülke genelinde dağıtıldı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala