China Mobile, NFC ile Çalışan e-CNY Cüzdanı Duyurdu

china mobile nfc ile calisan e cny cuzdani duyurdu

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) ve China Mobile, yeni bir duyuru yaptı. Bu duyuruya göre, gerekli donanıma sahip olan telefonlarda mobil ağ olmadan e-CNY’de işlem yapılmasına olanak sağlayan bir dijital-yuan cüzdanının piyasaya sunulduğu açıklandı. China Mobile e-CNY cüzdanı ile ilgili detaylar Çin basınında yer aldı.

China Mobile ile Mobil Ağsız e-CNY Cüzdanı

Söz konusu yeni cüzdan SIM Pay adıyla geliyor. NFC teknolojisini destekleyen cüzdan, bu teknolojiye sahip telefonlarda kullanılabilecek. NFC sayesinde transfer mümkün olacak. Bu yüzden herhangi bir mobil ağ desteğine ihtiyaç yok.

china mobile nfc ile calisan e cny cuzdani duyurdu 2

Dünyadaki birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi için kolları sıvamış durumda. Çin ise bu alanda lider. e-CNY, Çin Halk Bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi. Lansmanı yapılmış olan e-CNY’nin şubat ayındaki Pekin Kış Olimpiyatları ile birlikte resmen kullanıma sunulması bekleniyor.

Devlet destekli ICBC ile ortak çıkarılan SIM kart tabanlı cüzdan için Suzhou Xiangcheng Bölge Hükümeti ile bir işbirliği anlaşması imzalandı.

China Mobile Jiangsu’nun genel müdür yardımcısı Guan Yiminhai, SIM Pay basın toplantısında, teknolojinin bazı yönlerine geçen yıl içinde başarıyla ulaşıldığını söyledi. Müşteriden müşteriye (C2C) e-CNY transferi Kasım 2020’de, müşteriden işletmeye (C2B) işlemler ise bu yılın Şubat ayında gerçekleştirilmişti. Temmuz ayında 1000 e-CNY SIM kart denemesi başladı.

China Mobile’ın hedefi, kullanıcılara 110 milyondan fazla kart desteği sunmak.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 711.944,20 TL 6,53%
ethereum
Ethereum (ETH) 55.956,26 TL 8,05%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.831,71 TL 5,41%
tether
Tether (USDT) 13,44 TL 0,10%
solana
Solana (SOL) 2.731,79 TL 12,35%
cardano
Cardano (ADA) 20,31 TL 10,36%
xrp
XRP (XRP) 12,17 TL 6,92%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 441,00 TL 8,39%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,64 TL 7,05%
Bağlantıyı kopyala