Chainalysis Araştırmasına Göre DeFi’nin Benimsenmesinde ABD Lider

chainalysis arastirmasina gore defi benimsenmesine abd liderlik ediyor

Chainalysis’in yeni bir raporuna göre ABD, merkeziyetsiz finansın (DeFi) benimsenmesine öncülük ediyor.

Chainalysis, hangi ülkelerin DeFi protokollerinin benimsenmesinde üst sıralarda olduğunu gösteren DeFi Benimsenme Endeksi’ni yayımladı. Bulgular, kripto varlık alanına halihazırda ilgi duyan yüksek gelirli nüfusa sahip yerlerde benimsemenin hızla arttığını gösteriyor.

chainalysis arastirmasina gore defi benimsenmesine abd liderlik ediyor

Chainalysis, ülkeleri üç kategoride sıraladı: alınan zincir üstü DeFi değeri, alınan zincir üstü perakende DeFi değeri ve zincir üstü DeFi yatırımı (deposit) sayısı. Chainalysis, bu ölçümlerle 154 ülkeyi sıraladı. ABD, Vietnam, Tayland, Çin ve Birleşik Krallık ilk beş sırada yer aldı. 

Chainalysis’e göre, en büyük kurumsal ve profesyonel pazarlara sahip ülkeler, en fazla DeFi benimsemesine sahip ülkeler. Araştırmalarına göre bunun nedeni, DeFi’nin kripto topluluğunun kendi içinde büyümeye devam etmesi gibi görünüyor. Raporda şu ifadeler yer aldı:

”DeFi’nin benimsenmesi… öncelikle deneyimli kripto varlık trader’ları ve yenilikçi platformlarda yeni alfa kaynakları arayan yatırımcılar tarafından destekleniyor, endeksimizi tabandan benimsenmeye ağırlık verecek hale getirsek bile.”

Chainalysis, geçen hafta 2021 için Küresel Kripto Varlık Benimseme Endeksi’ni yayımlamıştı. Şirket, küresel olarak “yükselişe geçtiğini” söyledikleri kripto varlıkların, hem merkezi hem de merkeziyetsiz kullanımlarının tabandan benimsenmesini takip ediyor. Vietnam, her iki listede de ilk beşe giren tek ülke.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 377.885,53 TL 5,47%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.573,91 TL 8,98%
cardano
Cardano (ADA) 19,52 TL 10,72%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,35%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.285,02 TL 7,69%
xrp
XRP (XRP) 8,72 TL 12,10%
solana
Solana (SOL) 1.275,13 TL 15,64%
polkadot
Polkadot (DOT) 274,85 TL 17,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,96 TL 9,90%
Copy link
Powered by Social Snap