CFTC, Kripto İçin Yargı Yetkilerinin Artmasını Savunuyor

cftc kripto icin yargi yetkilerinin artmasini savunuyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından on yıldan fazla bir süre geçti. Bitcoin sonrasında kripto endüstrisi hızla devam ederken devletler düzenleme konusunda endüstrinin çok gerisinde. CFTC kripto düzenlemeleri için yargı yetkilerinin artması gerektiğini belirtti.

CFTC Kripto Para Piyasalarında Yargı Gücünü Artırmayı Tavsiye Etti

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) dahil olmak üzere federal düzenleyiciler, dijital varlıklarla ilgili hızla artmaktan olan yaptırım eylemleri doğrultusunda dijital varlıklarda yargı gücünün etkin olması gerektiğini savundu. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, “sanal para birimleri” yani kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıklar üzerindeki yargı yetkisiyle ilgili ilk resmî açıklamasını 2014 yılında Başkan Timothy Massad ile yapılmıştı. Massad açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

Emtia Borsası Yasası, emtia terimini çok geniş bir şekilde tanımlıyor, böylece geleneksel tarımsal emtialer, metaller ve enerjiye ek olarak CFTC, Hazine menkul kıymetleri, faiz oranı endeksleri, borsa endeksleri, para birimleri, elektrik ile ilgili türev sözleşmelerin gözetimine sahip ürünleri saydığımızda sanal para birimlerine dayalı türev sözleşmeler, sorumluluğumuz dahilinde bir alanı ifade ediyor.”

cftc kripto icin yargi yetkilerinin artmasini savunuyor 2

Massad’ın bu açıklaması ardından CFTC’nin daha sonraki başkanları da CFTC’nin sanal para birimlerinin kontrol altında tutulması gereken bir alan olduğunu dile getirmişti. Son CFTC açıklamasında dijital varlıklarla ilgili artmakta olan vakaların çözümü için yargının kripto alanında yetkilerinin artırılması gerektiği belirtildi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala