Celsius’un Risk Profili, ABD Bankalarının 2 Katına Yakın

Celsius

Terra ekosisteminin çökmesi ve algoritmik stablecoin UST’nin 0’lanması ile birlikte kripto para piyasaları oldukça büyük bir darbe aldı. Bu darbe sonrası düşüş trendine giren piyasalar, beraberinden kripto odaklı şirketleri de getirdi. Birçok kripto şirketli operasyonlarını yürütmekte zorlanırken, bazıları küçülmeye gitti. Bu noktada en çok öne çıkan şirketlerden birisi de Celsius oldu. Öyle ki Celsius’un risk profili oldukça artmış durumda.

Celsius'un Risk Profili, ABD Bankalarının 2 Katına Yakın

Celsius’un Risk Profili Daha da Kötüleşiyor

Wall Street Journal tarafından paylaşılan habere göre, yatırımcılara gönderilen belgelere atıfta bulunarak,  kripto lender projesi Celsius’un son fon toplama sırasında tipik bir ABD bankasının iki katına yakın bir varlık-özsermaye oranına sahip olduğunu bildirdi.

Perakende yatırımcılara yatırılan kripto varlıklarından yüzde 18.6’ya varan getiri elde etme fırsatı sunan platform, en son büyüme sermayesi şirketi WestCap liderliğindeki 400 milyon dolarlık bir tura ulaştığı geçen yılın Ekim ayında fon topladı.

Bu ayın başlarında Celsius , piyasa koşulları nedeniyle para çekme ve transferleri duraklattı. Firmaların avukatları şimdi yönetimi Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulunmaya zorluyor.

Wall Street Journal tarafından erişilen yatırımcı belgelerine göre Lender, geleneksel bir bankadan çok daha fazla riskli durumda. Küçük teminatlarla desteklenen büyük krediler vermenin yanı sıra, geçen yaz itibariyle 19 milyar dolarlık varlığa ve kabaca 1 milyar dolarlık öz sermayeye sahipti. Bu, WSJ’ye göre 9:1’e yakın olan S&P 1500 Bileşik endeksindeki tüm Kuzey Amerika bankaları için medyan varlık-özsermaye oranından çok daha fazla.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.206,48 TL 1,01%
ethereumETH/TRY
34.640,92 TL 2,96%
tetherUSDT/TRY
18,01 TL 0,28%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.697,29 TL 2,67%
cardanoADA/TRY
10,20 TL 0,81%
xrpXRP/TRY
6,77 TL 0,75%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,13%
solanaSOL/TRY
807,49 TL 3,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 8,89%
Bağlantıyı kopyala